Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 13 (165) Data wydania: 26.03.03

Tatulkowo jabłonka

Kilkadziesiąt osób wzięło udział w spotkaniu z okazji promocji książki Wiktora Bugli pod takim właśnie tytułem. Zorganizowały je w remizie OSP Głożyny Radlińskie Towarzystwo Kulturalne, Harcerski Krąg Seniora oraz filia Miejskiej Biblioteki Publicznej na Głożynach. Ale tytułowa „Tatulkowo jabłonka” nie była jedynym takim drzewem, które przewijało się w rozmowach. Jabłonka znalazła się również na obrazie, który stanowił dekorację głożyńskiej remizy.

Autorem obrazu jest Jan Śliżewski, radliński plastyk-amator, to ciekawy zbieg okoliczności, że praca ta  akurat była wystawiana w głożyńskiej bibliotece, gdy organizowano promocję książki Wiktora Bugli.

To przypadek, że ten obraz znalazł się tu dzisiaj - opowiadał Błażej Adamczyk, prezes Radlińskiego Towarzystwa Kulturalnego. Jan Śliżewski co miesiąc w głożyńskiej bibliotece wystawia jeden ze swoich obrazów. I tym razem był to akurat obraz przedstawiający jabłonkę. Pod drzewem są matka i ojciec - i jest to naprawdę tatulkowo jabłonka.

Jan Śliżewski wspominał, że rodzice otrzymali działkę przy ul. Mariackiej, gdy przed wojną teren dawnego szybu kopalnianego zamieniano na ogródki. Ojciec posadził jabłonkę, która do dziś rośnie tam, gdzie kiedyś wydobywano węgiel.

Wiktor Bugla pochodzi z Radlina a obecnie mieszka w Raciborzu. „Tatulkowo jabłonka” to zbiór opowiadań w gwarze śląskiej mówiących o życiu w dawnym Radlinie. Wydaniem zajęło się Towarzystwo Miłośników Ziemi Raciborskiej. To kolejna publikacja tego autora, ponad rok temu ukazał się tomik jego śląskich wierszy „Pod zajlbanom”.

Wiktor Bugla opowiadał o tym jak powstała „Tatulkowo jabłonka”. Niewiele brakowało, by zebrane materiały zniszczyła powódź w 1997 r. Wspominał lata swojej młodości w Radlinie, mówił, że kiedyś czasy były ciekawsze, chociaż nie było telewizji i komputerów. Kazimiera Drewniok, która ilustrowała książkę opowiadała, że za czasów jej młodości Radlin był zielony, a na Obszarach w „krzykopie” żyły raki. Z okazji Dnia Kobiet, który przypada w marcu Jerzy Bednorz odczytał wiersz Wiktora Bugli „Najgryfniejsze dziołchy” z tomiku „Pod zajlbanom”. Również sam autor czytał swoje utwory. Uczestnicy spotkania śpiewali wspólnie śląskie piosenki. Jarzy Otawa i Waldemar Kolorz zaprezentowali swoją piosenkę „Witaj wiosno”.  Atrakcją były też oryginalne kubki z rysunkami Kazimiery Drewniok, które przedstawiają różne ciekawe obiekty znajdujące się w Radlinie. Znalazły one wielu chętnych nabywców. Błażej Adamczyk ogłosił, że kto rozpozna wszystkie dwanaście rysunków otrzyma „radlińską szolkę” za darmo.

Wiktor Bugla jest członkiem honorowym Radlińskiego Towarzystwa Kultutralnego i Harcerskiego Kręgu Seniora, więc z okazji promocji jego książki zorganizowaliśmy wspólne spotkanie - mówi Błażej Adamczyk. Opowiadania dotyczą Głożyn, więc na miejsce tej promocji wybraliśmy remizę w tej dzielnicy. A że chodzi o promocję książki, włączyła się do tej imprezy również biblioteka.

Wszyscy uczestnicy dobrze się bawili, byli bardzo zadowoleni i dziękowali za zorganizowanie takiego spot-kania. Przy okazji promocji książki o dawnym Radlinie dużo mówiono o śląskiej gwarze i tradycjach.

(jak)