Opowiedzieli się za
Wiele konkursów przeprowadzono podczas festynu, zorganizowanego w Szkole Podstawowej nr 4 z okazji Dnia Europy. We wspólnej zabawie uczestniczyli uczniowie, nauczyciele i rodzice. Do Rydułtów przyjechały też przedstawicielki Komitetu Integracji Europejskiej, które reprezentowały minister Danutę Hübner.
W konkursie na wykonanie hymnu europejskiego wzięli udział uczniowie rydułtowskich szkół oraz Ogniska Pracy Pozaszkolnej. Zwycięstwo odnieśli jednak gospodarze - uczniowie SP 4. Podczas popołudniowego festynu na szkolnym podwórku odbywały się występy w wykonaniu uczniów - przedstawiali oni tańce i piosenki, charakterystyczne dla poszczególnych krajów europejskich. Można było też zobaczyć inscenizację hiszpańskiej corridy. Przeprowadzono turniej wiedzy o Unii Europejskiej, uczniowie rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych. W starszej grupie zwyciężyła klasa IV b, która reprezentowali Ewelina Szramowska, Alina Hajduga i Mateusz Nowak. Wśród uczniów klas młodszych najlepsza okazała się drużyna III a w składzie: Mateusz Kamiński, Anna Piechula i Apolonia Staniek. Rozstrzygnięte zostały również konkursy na album i maskotkę europejską. Prace uczniów rydułtowskiej „Czwórki” oceniały Maria Koroluk i Karina Kostrzewa z Komitetu Integracji Europejskiej oraz wiceburmistrz Henryk Niesporek. Wyróżniono maskotki wykonane przez Annę Maciejczyk, Jana Sojkę, Józefinę Pielczyk i Agatę Skrzypak oraz albumy, których autorami byli Emilia Bomba, Aneta Lang i Gracjan Gawliczek. W trakcie festynu przeprowadzono wśród dzieci i rodziców prareferendum europejskie. Spośród głosujących 71% wypowiedziało się za przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej.Już w ubiegłym roku zorganizowaliśmy w naszej szkole Dzień Europejski oraz Dzień Języków Europejskich - przypomina dyrektor Reanata Adamczyk. Każda klasa przedstawiała jeden z krajów Unii Europejskiej wykonując tańce i piosenki oraz przygotowując potrawy charakterystyczne dla danego narodu. W przygotowaniu tegorocznej imprezy wzięli udział wszyscy nauczyciele, włączyli się też rodzice na których zawsze możemy liczyć.
Gośćmi festynu byli przedstawiciele władz miejskich - burmistrz Alfred Sikora, wiceburmistrz Henryk Niesporek, naczelnik Wydziału Edukacji Damian Moric a także radni Barbara Baron, Barbara Wojciechowska oraz Bogumił Kosowski. Przed taki audytorium nawiązano do planów likwidacji SP 4, które wywołały oburzenie rodziców.
Ideę integracji rozumiemy bardziej dosłownie - tłumaczyła Rita Pielczyk, przewodnicząca Rady Rodziców. Spotykamy się z tym na co dzień. Na integracji można tylko zyskać a nie stracić. Dzieci niepełnosprawne, które chodzą do naszej szkoły mają możliwość przebywania i uczenia się wraz z rówieśnikami. Dzieci zdrowe uczą się w ten sposób wrażliwości i tolerancji. Szkoła wychowuje poprzez integrację. Jeśli Polska znajdzie się w zintegrowanej Europie to nikt nie odważy się zamknąć dobrej szkoły, która służy dobrej sprawie.
(jak)