Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 23 (175) Data wydania: 04.06.03

Najważniejsza prawda

Śląski folklor na scenie, a w zasadzie podstawy prawidłowego widowiska, to główny temat tegorocznych warsztatów zorganizowanych w miejscowym MOK-u.
W zajęciach uczestniczyli instruktorzy, nauczyciele, oraz prowadzący zespoły taneczne. Przedsięwzięcie jest częścią projektu „Tradycja i folklor bogactwem małych ojczyzn” realizowanego przez Euroregion Silesia przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej. W pierwszym dniu warsztatów Danuta Adamczyk - choreograf z Rybnika, przedstawiała cechy charakterystyczne kostiumów ludowych używanych na Górnym Śląsku, a także zapoznała uczestników warsztatów z najbardziej charakterystycznymi tańcami tego regionu. Właśnie zajęcia praktyczne dały mi sporo nowej wiedzy na temat tworzenia widowiska i kształcenia najmłodszych. Oczywiście, aby rozpocząć pracę z dziećmi należy wcześniej przemyśleć program spektaklu i poznać historię. Właśnie o tym była mowa podczas wykładów, co mnie bardzo cieszy - podkreśla Danuta Brandys, nauczycielka z SP 1 w Pawłowicach Śląskich. Gościem warsztatów była również Irena Sauer znana w regionie folklorystka i muzyk, która mówiła o prawidłach obowiązujących przy reżyserowaniu widowisk, zachowaniach scenicznych, a także o samej gwarze. W drugim dniu zajęć zagadnienia dotyczące obrzędów i zwyczajów na scenie poruszał Jan Gąsiorek, folklorysta i choreograf z Żywca. Realizując przedstawienie nie należy zapominać o prawdzie i nawiązaniu do korzeni. Niestety nie zawsze jest z tym najlepiej. Często prezentowane stroje nie są ludowymi, a i program przedstawienia nie zawsze odpowiada prawdzie. Tak na przykład topienie Marzanny odbywa się zazwyczaj przy muzyce i tańcach, gdy tymczasem jest to okres Wielkiego Postu i przed laty tego nie robiono - mówi J. Gąsiorek. Dodaje on również, że w obecnej sytuacji, rolą Polski jest zaprezentowanie folkloru w zjednoczonej Europie. Ubolewa jednak nad tym, że mimo bogactwa jaki on zawiera nie został odpowiednio udokumentowany. Na rynku jest bardzo mało publikacji na ten temat. Wielu ludzi gromadziło materiały, jednak z powodów finansowych nigdy nie zostały one wydane - dodaje.

(raj)