Zabawa na całego
Po raz kolejny udowodnili, że prezentując swoje możliwości artystyczne nie różnią się od innych i potrafią porwać publiczność. Kilkudziesięciu uczniów szkół specjalnych uczestniczyło w IV koncercie „Dzieci-Dzieciom”.
Imprezę co roku organizuje Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Wodzisławiu Śl. Chodzi nam głównie o zaprezentowanie artystycznych możliwości oraz osiągnięć dzieci i młodzieży o specjalnych potrzebach edukacyjnych - mówi Ewa Mika, jedna z organizatorek przedsięwzięcia. Koncert jest również okazją do integracji dzieci z różnych środowisk, propagowania wspólnej zabawy oraz popularyzacji różnych form tanecznych, wokalnych i teatralnych. Ponadto impreza ta jest doskonałą okazją ku temu, aby przełamywać wizerunek dzieci specjalnej troski jako nieszczęśliwych i godnych pożałowania. Nasi wychowankowie, tak samo jak dzieci w tzw. „normie” oczekują uznania i docenienia ich twórczych pasji. Posiadają wiele uzdolnień i umiejętności, które umożliwiają im aktywne uczestnictwo w życiu - podkreśla E. Mika. Na deskach wodzisławskiego MOK-u zaprezentowały się zespoły z Tychów, Rybnika, Leszczyn i oczy-
wiście z Wodzisławia. Jak podkreśla Wiesław Porębski, dyrektor SOSW, osiągnięcia grup działających w Ośrodku są bardzo znaczące. W ubiegłym tygodniu „Wesołe nutki” zajęły pierwsze miejsce w Regionalnym Przeglądzie Działalności Szkół Specjalnych w Rybniku. Ponadto miejscowy zespół wywalczył cztery nagrody na ogólnopolskim festiwalu w Tarnowie. Cieszy fakt, że coraz częściej wychodzimy na zewnątrz i prezentujemy możliwości naszych podopiecznych szerszej publiczności. Okazuje się, że jesteśmy już znani w całym województwie. Należy dodać, że występy na scenie spełniają ważną funkcję edukacyjną. Osoby, które przed laty w szkole były traktowane po macoszemu, dzisiaj tryskają energią i pewnością siebie - podkreśla W. Porębski.
Podczas koncertu można było również podziwiać prace plastyczne wychowanków SOSW. Na wystawie pojawiły się ciekawe rzeźby wykonane m.in. z butelek i papieru oraz ramki na zdjęcia oraz witraże. Przedmioty wykonaliśmy w ramach zajęć technicznych. Mamy pracownię gospodarstwa domowego, gdzie młodzież może dos-konalić swoje umiejętności. Prezentowane prace są wykonane z minimalnym nakładem finansowym, mimo to efekt jest imponujący. Każdy mógł je zakupić podczas tegorocznych Dni Wodzisławia - mówi Beata Rączka.
(raj)