Piknik Europejski
W gościnnych progach ośrodka wypoczynkowego „Raj” w Nieboczowach redakcje Nowin Raciborskich i Nowin Wodzisławskich zorganizowały piknik europejski, który był podsumowaniem projektu „Unia na szkolnym podwórku”.
Projekt „Unia na szkolnym pod-wórku” został przeprowadzony przez redakcje Nowin Raciborskich i Nowin Wodzisławskich (obie gazety wydaje spółka Nowiny Raciborskie), przy współpracy z Urzędem Komitetu Integracji Europejskiej w ramach konkursu otwartego dla mediów. W ciągu trzech miesięcy wzięli w nim udział nauczyciele, którym jednocześnie dziękujemy za pomoc, oraz gimnazjaliści z aż 46 gimnazjów powiatu raciborskiego i wodzisławskiego. Większość przyjęła nasze zaproszenie do Nieboczów. W pierwszym etapie, polegającym na przeprowadzeniu szkoleń z zakresu redagowania gazetek szkolnych oraz wiedzy o europejskich programach edukacyjnych i modelach działania Szkolnych Klubów Europejskich uczestniczyło 37 nauczycieli i stu uczniów.
W drugiej kolejności, niezwykłe zaangażowanie młodzieży pozwoliło na niesztampowe zaprezentowanie wiedzy na temat integracji oraz Unii Europejskiej w gazetce „Unia na szkolnym podwórku”, której trzy numery rozeszły się w szkołach w łącznym nakładzie 37.500 egzemplarzy. Najciekawsze artykuły gimnazjalistów ukazywały się również na łamach Nowin Raciborskich i Nowin Wodzisławskich a także w wydaniu internetowym na stronie www.wydawnictwolokalne.pl.
Przyszedł też czas na wyłonienie najlepszych prac. Jury Konkursowe projektu, w skład którego weszli: Mirosław Lenk - sekretarz Starostwa Powiatowego w Raciborzu, Józef Szymaniec - rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śl., Mirella Obłąg - opiekunka Szkolnego Klubu Europejskiego w G 3 w Raciborzu, Katarzyna Gruchot - dyrektor Wydawnictwa Prasowego Nowiny Raciborskie, Grzegorz Wawoczny - redaktor naczelny Nowin Raciborskich oraz Marek Jakubiak - redaktor naczelny Nowin Wodzisławskich przyznało nagrody następującym młodym dziennikarzom:
W kategorii „Gazeta dla wszystkich”, za pomysł na najlepszy kolportaż gazetki „Unia na szkolnym podwórku” nagrody otrzymali:
Łukasz Libowski i Katarzyna Klimanek z Gimnazjum nr 3 w Raciborzu;
Katarzyna Liszka i Aleksandra Adamczyk z Gimnazjum w Gołkowicach;
W kategorii „As poczytności”, dla autora najpoczytniejszej rubryki nagrodę otrzymał Daniel Gryt z Gimnazjum nr 1 w Radlinie za prowadzenie rubryki „Krytycznym okiem”;
W kategorii „Europejski mol książkowy”, za rzetelność materiałów dziennikarskich poświęconych integracji europejskiej nagrody otrzymali:
Bartek Michalaszek i Marek Chadrian z Gimnazjum nr 1 w Raciborzu za artykuł „Czego Jaś od Johna może się nauczyć”;
Marek Porbacki z Gimnazjum w Marklowicach za artykuł „Unia nie parzy”;
W kategorii „Jak przekonać babcię do Unii”, za pomysłowość argumentów za integracją nagrody otrzymali:
Mateusz Polnik z Gimnazjum w Skrzyszowie za artykuł „Europierogi”;
Rafał Bura z Gimnazjum w Mszanie za artykuł „Droga Babciu”;
W kategorii „Kultura i integracja”, za najciekawszy artykuł o kulturze państw tworzących wspólnotę nagrodę otrzymali:
Ksenia Kosteczko z Gimnazjum nr 2 w Rydułtowach za artykuł „Polak Duńczyk - dwa bratanki”;
Anna Hajok z Gimnazjum nr 1 w Wodzisławiu Śl. za wiersz „Niepewność”;
W kategorii „Co ma gmina do Unii”, dla najlepszego artykułu o lokalnych korzyściach z integracji nagrody otrzymali:
Weronika Żymełka z Gimnazjum w Grzegorzowicach za artykuł „Moje marzenia”;
Katarzyna Gęborys z Gimnazjum w Skrzyszowie za artykuł „Po co mi Unia...”;
W kategorii Projekt winiety Unia na szkolnym podwórku nagrodę otrzymał Tomasz Szczerowski z Gimnazjum nr 5 w Raciborzu;
W kategorii „Jestem rolnikiem. Czy boję się Unii?”, za najciekawszy artykuł traktujący o wsi w obliczu integracji nagrody otrzymały Barbara Gniewek i Agnieszka Kalisz z Gimnazjum nr 5 w Raciborzu za artykuł „Dlaczego rolnicy boją się Unii Europejskiej?”;
W kategorii „Dzieje wspólnej Europy” (za najbardziej interesującą formę prezentacji europejskich korzeni Polski) nagrodę otrzymała Kinga Marcinkowska z Gimnazjum w Grzegorzowicach za artykuł „Dzieje wspólnej Europy”;
W kategorii „Wyśmiewamy euroobawy”, za najlepsze rysunki obalające mity o strachu przed integracją nagrody otrzymali Marta Majnusz, Marta Żart i Grzegorz Bartnik z Gimnazjum nr 3 w Raciborzu.
Oprócz tego, redakcje obu tygodników postanowiły uhonorować młodych dziennikarzy nagrodami za pomysłowość i lekkie pióro.
Nagrody specjalne „Nowin Raciborskich” otrzymali:
Damian Cacek i Krzysztof Klyta z Gimnazjum nr 6 w Raciborzu;
Marta Niedziałkowska z Gimnazjum w Nędzy.
Nagrody specjalne „Nowin Wodzisławskich” otrzymali:
Michał Rodak i Marta Patas z Gimnazjum w Czyżowicach;
Magdalena Bienioszek z Gimnazjum nr 2 w Rydułtowach;
Remigiusz Kłapsia z Gimnazjum w Marklowicach.