Kleszcze atakują
Ukąsił cię kleszcz? Nie wiesz, jak go wyjąć? Czy wiesz, jakie mogą być tego konsekwencje? Ten artykuł odpowie na twoje pytania.
Ukąszenie kleszcza - niby nic wielkiego, ale konsekwencje mogą być nieprzyjemne, a leczenie długotrwałe. Dużo mówi się o boleriozie czy kleszczowym zapaleniu mózgu i opon mózgowo - rdzeniowych, czy te choroby grożą także mieszkańcom powiatu wodzisławskiego? Niestety tak. Wilgotne lato i łagodna zima sprzyjają rozprzestrzenianiu się kleszczy. Kleszcze można spotkać na: brzegu lasów z graniczącymi łąkami, polanach, błoniach nad rzekami i stawami, w zagajnikach z zaroślami, na obszarach gdzie las liściasty przechodzi w iglasty lub odwrotnie, na obszarach zarośniętych paprociami, jeżynami, czarnym bzem i leszczyną. Spotyka się je na trawie i w niskich krzakach. Wiszą na źdźbłach trawy i na spodzie liści, z tego powodu są niewidoczne. Wybierając się do lasu, należy założyć odzież, która zakrywa jak najwięcej części ciała, stosować środki odstraszające kleszcze, a po wizycie w lesie dokładnie obejrzeć całe ciało.Na ukąszenia kleszczy jesteśmy szczególnie narażeni, gdy przebywamy w lesie. Wybraliśmy się do lasu do Rogowa na maliny - mówi pani Łucja z Wodzisławia. Ja byłam grubo ubrana i po powrocie nie zauważyłam ukąszenia kleszcza, ale moja siostra miała wczepionych aż 13 kleszczy, a kuzyn 11. Typowymi miejscami ukąszenia u człowieka są głowa, uszy, miejsca zgięcia dużych stawów, ręce i nogi. Ponieważ ślina kleszczy posiada właściwości znieczulające, ukąszenie na ogół nie zostaje zauważone i dlatego też bardzo często osoby z zachorowaniem na kleszczowe zapalenie mózgu lub boleriozę nie przypominają sobie momentu ukąszenia.
Kleszcza trzeba jak najszybciej usunąć. Nawet szybka reakcja na ukąszenie nie daje jednak gwarancji, że człowiek nie zostanie zarażony, gdyż kleszcz zostawia wirusy od razu po przewierceniu skóry. Do zakażenia dochodzi poprzez ssanie krwi człowieka przez zakażonego kleszcza. Podczas wyciągania kleszcza, należy go ująć pincetą jak najbardziej z przodu i wyciągać prosto, bez kręcenia. Nie zgniatać go, ponieważ może to spowodować wyciśnięcie jego zawartości do ciała.
Niestety wiele przypadków kończy się zakażeniem boleriozą czy kleszczowym zapaleniem mózgu. Choroby te nie przenoszą się z człowieka na człowieka. Zachorowania występują zwykle w miesiącach letnich: od kwietnia do października. Bolerioza to przewlekła choroba bakteryjna przenoszona przez kleszcze. Objawy są różne, w zależności od okresu choroby.
Charakterystycznym objawem I okresu są zmiany skórne, które występują w ciągu miesiąca w miejscu ukłucia przez zakażonego kleszcza i objawiają się rumieniem wędrującym. W II okresie objawom ogólnego złego samopoczucia towarzyszą napadowe bóle stawowo - mięśniowe, porażenia nerwów rdzeniowych, czaszkowych (często nerwu twarzowego), objawy oponowo-mózgowe. Mogą występować także objawy zaburzeń rytmu serca oraz bóle stawowe. W III okresie, który występuje kilka miesięcy po lub później, objawy choroby przybierają formę zmian przewlekłych. Jestem chora na tą dziwną przewlekłą chorobę. Leczę się od jakiegoś czasu, lecz nie widać rezultatu. Lekarze nie znajdują sposobu, aby mi pomóc - pisze Kasia. Dotychczas nie uzyskano szczepionki dla ludzi mimo intensywnych prac prowadzonych w wielu krajach.
Zachorowania na kleszczowe zapalenie mózgu i opon mózgowo - rdzeniowych występują w dwóch nasileniach: czerwiec - lipiec i październik. Chorują dzieci i dorośli w wieku od 3 do 80 lat, najczęściej jednak w wieku 15-50 lat. U części osób choroba może przebiegać łagodnie i tylko badanie krwi potwierdza zakażenie. W innych przypadkach przebieg jest dwufazowy. Pierwsza faza choroby pojawia się po 7-14 dniach od kontaktu z kleszczem i przebiega z gorączką oraz objawami podobnymi do grypy. Objawy te utrzymują się około tygodnia. Po kilku dniach lepszego samopoczucia występuje druga faza choroby z bólami głowy, gorączką, wymiotami, nudnościami, utratą przytomności i zespołem objawów neurologicznych. Objawy zwykle ustępują po 2-3 tygodniach i pacjent zdrowieje. Choroba może przebiegać ciężko, gdy wystąpią objawy mózgowe, móżdżkowe lub rdzeniowe, rzadko ma przebieg śmiertelny, czasem stwierdza się następstwa pochorobowe pod postacią niedowładów, depresji, zaniku mięśni lub stałych bólów głowy. Przeciw tym chorobom istnieją szczepienia ochronne, ich pobranie należy jednak uzgodnić z lekarzem.
(ps)