Kogo nie można eksmitować
Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego (Dz.U. nr 71, poz. 733, z późn. zm.) wskazuje grupę osób szczególnie chronionych przed eksmisją.
Sąd nie może orzec o braku uprawnienia do otrzymania lokalu socjalnego wobec: emerytów i rencistów spełniających kryteria do otrzymania świadczenia z pomocy społecznej, kobiety w ciąży, małoletnich, niepełnosprawnych lub ubezwłasnowolnionych, a także osób, które sprawują nad nimi opiekę i wspólnie z nimi zamieszkują. Eksmitować nie można również osób obłożnie chorych, bezrobotnych, a także osób spełniających przesłanki określone przez radę gminy w drodze uchwały (eksmisja jest jednak dozwolona, jeśli osoby te mogą zamieszkać w lokalu innym niż dotychczas używany). Od 15 lipca br. uprawnienie do lokalu socjalnego przyznano szerszej grupie osób, które wobec niewykonanej eksmisji będą miały prawo do zamieszkiwania w takim lokalu. Lokal socjalny przysługuje emerytom i rencistom spełniającym kryteria do otrzymania świadczenia z pomocy społecznej, jeżeli przed dniem wejścia w życie nowelizacji zostało wobec nich wydane orzeczenie sądowe (nawet nieprawomocne), nakazujące opróżnienie lokalu, lub ostateczna decyzja administracyjna, które jednak przed dniem wejścia w życie nowelizacji nie zostały wykonane. Krótko mówiąc, jeśli do dnia wejścia w życie nowelizacji taka osoba nie została eksmitowana, musi otrzymać lokal socjalny.
Sąd, orzekając o uprawnieniu do otrzymania lokalu socjalnego, nakazuje wstrzymanie wykonania opróżnienia lokalu do czasu złożenia przez gminę oferty zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego. Ma to zapobiegać sytuacjom, w których osoba już eksmitowana, która ma prawo otrzymać lokal socjalny, pozostaje bez dachu nad głową, bo gmina nie może w danym momencie zapewnić jej takiego lokalu.
Wyroków eksmisyjnych nie wykonuje się od 1 listopada do 31 marca, chyba że powodem eksmisji jest znęcanie się nad rodziną.
ewus „Gazeta Prawna”