Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 36 (188) Data wydania: 03.09.03

Nauczanie sercem

Ania Hajok
Gdyby miała być postacią z jakiejś bajki, byłaby najpewniej Calineczką. Taka  filigranowa, pełna wdzięku, ale także emanująca niesłychaną siłą wew-nętrzną i charyzmą. Można ją w tłumie przeoczyć, lecz raz zauważoną, pamięta się długo. Bo też potrafi w ciszy i skupieniu dotrzeć do duszy drugiego człowieka zwłaszcza, gdy jest nim ktoś związany z muzyką. Ma w sobie niewyczerpane pokłady cierpliwości, ciepła. Sama nigdy nie podnosi głosu i w jej obecności wszyscy się wyciszają.

Urszula Łucka, bo to ona wywarła na mnie tak wielki wpływ, ukształtowała (bo nie tylko nauczyła i wychowała) całkiem sporą gromadkę gita-rzystów i skrzypków, najpierw w Rybnickiej Szkole Muzycznej, a potem przez 23 lata w Wodzisławskiej Szkole Muzycznej im. Wojciecha Kilara. Wielu z jej uczniów koncertuje w orkiestrach, dwóch zostało lutnikami a tacy wychowankowie jak Andrzej Otręba czy Franciszek Wieczorek osiągając własne sukcesy przysparzają chwały także swej nauczycielce. A nauczycielka to szczególna. Każdy uczeń od pierwszych chwil jest pod wielkim jej wpływem. Nie wiem jak to się dzieje, ale od razu odczuwa się do niej zaufanie, zresztą nigdy tego zaufania nie zawodzi. Ta drobna, skromna osóbka potrafi poskromić i zdyscyplinować nawet tych nieposkromionych i niezdyscyplinowanych. Wiele wymaga od siebie i swych uczniów.

Poświęca dużo wolnego czasu ale i dużo swego serca wkłada w dopracowywanie z uczniami ich utworów. Jest nie tylko dobrym pedagogiem, ale i dobrym przyjacielem - mówi jej była uczennica  Martyna Dzierżęga.

Potrafi wychwycić najmniejszy błąd, każde „zjechanie” smyczkiem na gryf. Czasami czułam, że p. Łucka zawładnęła mną całkowicie. Nawet w chwilach drobnych buntów odczuwałam przemożną chęć spełnienia najpierw jej, a potem swoich oczekiwań. Zawsze ważniejsze było to, co o mnie powie pani Łucka niż „reszta świata”. A w ogóle, to nie wiem, jak taki muzyk może przez tyle lat wysłuchiwać ciągłego uczniowskiego rzępolenia i jeszcze odnajdować piękno zawarte w tych wymęczonych wspólnie utworach.

Zawsze też miałam wrażenie, że mimo perfekcyjnie wykonywanych codziennie obowiązków, ta codzienność wcale mojej pani nie dotyczy. Muzyka i praca z dziećmi, to największe pasje jej życia. Pasje, którym poświęca się z całym oddaniem i radością. Mówi się, że są nauczyciele, którzy swym uczniom oświetlają życiową drogę, ale są też tacy, którzy światło, wrażliwości, wiedzy i umiejętności zapalają w sercach swych wychowanków. Taki ogień nigdy nie wygasa. Pomaga przetrwać wiele chwil trudnych i smutnych. Szczęśliwymi posiadaczami tego szczególnego ognia są wychowankowie Urszuli Łuckiej.