Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 39 (191) Data wydania: 24.09.03

Chata na jubileusz

Jubileusz 120-lecia swojego istnienia obchodzi w tym roku kopalnia „Marcel”. W zorganizowanym z tej okazji festynie wzięło udział kilka tysięcy uczestników - pracowników kopalni i mieszkańców miasta.

Początki kopani „Marcel” - która do 1949 r. nosiła nazwę „Ema” - sięgają połowy XIX wieku. Jej pełne uruchomienie nastąpiło 13 listopada 1883 r. po oddaniu do użytku szybu „Mauwe” (obecnie „Wiktor”) oraz pogłębieniu szybu „Grundman” (obecnie „Antoni”). Budowa kopalni trwała 10 lat. To w radlińskiej kopalni w 1890 r. uruchomiono pierwszą brykietownię na Górnym Śląsku, by wykorzystać miał powstający przy urabianiu węgla. Na początku lat 20. XX wieku rozpoczęto prace przy budowie szybu „Marklowice”, które jednak przerwano z powodu silnego napływu wody. Węgiel z „Emy” w okresie międzywojennym był sprzedawany do Danii, Norwegii, Belgii, Estonii, Islandii a nawet Argentyny i Egiptu.

1 maja 1949 r. zmieniono nazwę kopalni na „Marcel”. W 1958 r. zastosowano w kopalni po raz pierwszy kombajn węglowy a w tym samym roku wprowadzono pierwszy w polskim górnictwie strug węglowy. Mimo swojego wieku „Marcel” jest kopalnią nowoczesną, dzięki zastosowaniu najnowszej techniki górniczej, nowych technologii i rozwiązań organizacyjnych zwiększono wydajność, zmniejszono koszty produkcji, poprawiono jakość wydobywanego węgla. Kopalnia zatrudnia obecnie ponad 3,5 tys. pracowników wydobywając 14 tys. ton na dobę.

Jubileuszowe uroczystości rozpoczęły się od mszy św. odprawionej w kościele Wniebowzięcia NMP w Radlinie-Biertułtowach koncelebrowanej pod przewodnictwem ks. prałata Alfreda Wloki. Podczas mszy został poświęcony sztandar nadany Kopalnianej Stacji Ratownictwa Górniczego. Wśród zaproszonych gości znaleźli się senator Adam Graczyński, poseł Ryszard Pojda, prezes Kompanii Węglowej Maksymilian Klank, starosta Jan Materzok, przewodniczący Rady Powiatu Eugeniusz Wala oraz władze samorządowe Radlina, Marklowic i Wodzisławia. Na placu w centrum miasta dyrektor kopalni Andrzej Badaj przyjmował od nich życzenia w imieniu wszystkich pracowników.

Po części oficjalnej rozpoczął się festyn. Na początku przygrywała kopalniana orkiestra dęta, śpiewał chór męski „Echo”, zagrał też zespół „Midi-Dance”. Przeprowadzono quiz na temat historii kopalni - nagrody ufundował Związek Zawodowy Górników w Polsce.  Cenne nagrody - m.in. odtwarzacz DVD, telewizor czy rower - można było również wygrać w loterii fantowej. „Marcelowscy” ratownicy przygotowali drewnianą chatę „Górnicza Strzecha”, gdzie można było oglądać wiele eksponatów, związanych z historią kopalni. Odbyły się także pokazy sprzętu i sprawności drużyn ratowniczych a także strażaków.

Licznie zgromadzoną publiczność bawiła Kapela Józefa Poloka, duet tenorów Krzysztof Wierzchoński i Czesław Jakubiec, a na zakończenie do wspólnej zabawy przygrywał zespół „Omen” Krzysztofa Solika.

Uroczystości jubileuszowe były skromne, w obecnej sytuacji górnictwa huczne imprezy byłyby nie na miejscu - mówi Bronisław Capłap, który prowadził festyn. Początkiem obchodów było wręczenie przez Związek Zawodowy Górników tytułu „Honorowego Gwarka” byłemu długoletniemu dyrektorowi kopalni Alojzemu Zimończykowi, który niedawno zmarł. Festyn zorganizowany został we wrześniu, kiedy jest jeszcze ciepło. Akcenty jubileuszowe będą się przewijać podczas różnych imprez organizowanych do końca roku - takich ja tradycyjne gwarki piwne czy Barbórka.

(jak)