Chcą posterunku
O możliwości utworzenia posterunku policji dopytywali się lubomscy radni podczas sesji poświęconej m.in. ocenie bezpieczeństwa i porządku na terenie gminy. W budynku Urzędu są pomieszczenia przygotowane dla policji jeszcze w poprzedniej kadencji - ponad rok temu. W gminie powołują się na tradycję działania posterunku policji w Lubomi.
Zgodnie z sugestiami władz gminy w Lubomi miałby istnieć posterunek liczący co najmniej 5 policjantów. Przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu tłumaczyli, że wiązałoby się to z likwidacją Komisariatu w Gorzycach. Obecnie nie jest to możliwe, wymagałoby to przygotowań. Nie wiadomo też, czy by się to sprawdziło. Takie rozwiązanie zastosowano na Raciborszczyźnie, wodzisławska policja zamierza przyglądać się efektom jakie to przyniesie i dopiero wtedy podejmie decyzje. Radny Roman Bizoń mówił o potrzebie reaktywowania posterunku w Lubomi, tak aby policjanci byli w gminie na co dzień.Z informacji przedstawionej przez komendanda Komisariatu w Gorzycach Andrzeja Wujca wynika, że w ciągu 9 miesięcy 2003 r. wzrosła liczba przestępstw popełnionych na terenie gminy (w porównaniu z takim samym okresem roku ubiegłego) z 73 do 84. Odnotowano jedno zabójstwo i dwa rozboje - w ubiegłym roku na terenie gminy takich przestępstw nie było wcale. Z 3 do 2 zmniejszyła się liczba bójek i pobić. Wzrosła liczba włamań z 18 do 22 natomiast mniej było włamań do samochodów (spadek z 6 do 2). Więcej było kradzieży (wzrost z 27 do 35), natomiast spadły wykroczenia z 182 do 163. Najwięcej tego typu drobnych przekroczeń prawa stanowiły kradzieże i przywłaszczenia mienia a także zakłócenia ładu i porządku publicznego. Z informacji komendanta Wujca wynika, że policjanci z gorzyckiego Komisariatu nie prowadzili postępowań w sprawach produkcji, rozprowadzania czy też posiadania narkotyków na terenie gminy Lubomia. Jednak napływa coraz więcej informacji na temat zażywania i rozprowadzania środków odurzających na terenie gminy - plaga narkomanii zaczyna obejmować tereny wiejskie. Problemem pozostaje przemoc w rodzinie, która najczęściej wiąże się z nadużywaniem alkoholu.
W ciągu pierwszych trzech kwartałów 2003 r. odnotowano na terenie gminy 47 zdarzeń drogowych - w porównaniu do 33 w analogicznym okresie roku ubiegłego. W tym roku doszło już do 16 wypadków w których zginęły 2 osoby a 28 odniosło rany. Odnotowano też 31 kolizji. Plagą pozostają nietrzeźwi kierujący, w tym roku zatrzymano 317 takich delikwentów, w porównaniu do 9 miesięcy 2002 r. nastąpił pewien spadek - wówczas odnotowano 365 kierowców prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu.
(jak)