Jubileuszowa kapliczka
Czterdzieści lat temu rozpoczęła działalność Szkoła Podstawowa nr 2 w Gorzycach. Starania o jej utworzenie podjęli mieszkańcy Kolonii Fryderyk, uzyskując na ten cel jeden z budynków należących do kopalni „Marcel”. Szkoła mieści się w nim do dziś, chociaż obecnie uczęszczają do niej tylko uczniowie najmłodszych klas.
Niedawno odbyły się uroczystości związane z jubileuszem szkoły, w których wzięli udział m.in. emerytowani dyrektorzy i pracownicy szkoły, przedstawiciele kopalni „Marcel”, władz samorządowych oraz oświatowych. Dla zaproszonych gości uczniowie oraz przedszkolaki przedstawiły program artystyczny przypominając również historię szkoły. Jeden z uczniów zaprezentował swój program, który zrealizowałby po zajęciu stanowiska dyrektora szkoły wywołując śmiech i oklaski. Wszystkim spodobał się zwłaszcza pomysł, by rok szkolny i wakacje trwały równo po 6 miesięcy. Śląskie piosenki - m.in. o bezrobotnych zaśpiewał Mateusz Talik, absolwent szkoły na Fryderyku, który obecnie chodzi do SP 1 w Gorzycach. W ubiegłym roku zdobył on pierwszą nagrodę podczas Przeglądu Piosenki Dziecięcej „Śląskie śpiewanie”.Wszystko zaczęło się 11 marca 1962 r. na zebraniu mieszkańców Kolonii Fryderyk - przypominała dyrektor szkoły Teresa Kluczka. Wtedy to właśnie powstał Komitet Budowy Szkoły w składzie: Bolesław Biela, Józef Szymiczek, Henryk Tomiczek, Józef Zielonka, Alojzy Twardzik, Henryk Przybyła, Róża Knedlik, Urszula Gola, Gertruda Mokry, Beata Mularczyk, Zygfryd Migdoł i Antoni Olejnik. Zarząd Komitetu zwrócił się do kopalni „Marcel” w Radlinie z prośbą o adaptację jednego z budynków mieszkalnych na szkołę. Ambicje były wielkie a plany jeszcze większe, marzyła się mieszkańcom nie tylko szkoła, ale i przedszkole i sala gimnastyczna. Ale realia dnia codziennego pozwoliły jedynie na adaptację budynku, w którym się obecnie znajdujemy. Dla jego mieszkańców załatwiono mieszkania zastępcze i rozpoczęto przebudowę i remonty. Wszystkie prace prowadzone były w czynie społecznym.
Potrzebne materiały budowlane oraz fachowców dostarczała kopalnia „Marcel”, która od początku objęła szkołę swoją opieką. W pracach przy przebudowie budynku stale uczestniczyli rodzice uczniów, przy porządkowaniu obejścia pracowali harcerze a także żołnierze jednostki Wojsk Ochrony Pogranicza w Gorzycach. 9 lutego 1963 r. dzieci przyjechały do swojej nowej szkoły autobusami kopalni „Marcel”. Powitał je dyrektor Edward Pala. Do końca sierpnia w szkole trwały jeszcze prace a 1 września nastąpiło jej oficjalne otwarcie. Wtedy to szkoła otrzymała imię „Marcela” Józefa Kolorza - tak jak kopalnia, której pracownikami byli mieszkańcy górniczego osiedla Fryderyk. Placówka w kolejnych latach przechodziła różne zmiany organizacyjne - w 1975 r. stała się szkołą czteroklasową a obecnie uczą się w niej uczniowie klas I-III. Przez pewien czas - od 1978 do 1989 r. - w części budynku mieściła się Zasadnicza Szkoła Rolnicza.
Ta szkoła dała naukę i wychowanie wielu wychowankom, którzy chętnie do niej wracają - mówiła wójt Krystyna Durczok podczas uroczystości jubileuszowych. Jest ośrodkiem życia kulturalnego i społecznego. Szkoła na Kolonii Fryderyk ma swój niepowtarzalny klimat, wrażenie robi historyczny budynek, który jest schludny i zadbany. Dbałością o każdego ucznia może być wzorem dla takich szkół, w których uczeń jest zagubiony.
Obecny na uroczystościach jubileuszowych wicedyrektor KWK „Marcel” Jacek Skupień przypomniał związki kopalni ze szkołą i gminą Gorzyce. Ten budynek należał do kopalni „Marcel” - mówił dyrektor Skupień. Dzieci, ze szkoły na Kolonii Fryderyk zawsze odwiedzają nas w okolicach Barbórki.
Po południu przy szkole została odprawiona msza św. - jak podkreślał ks. proboszcz Ginter Lenert - pierwsza w historii na Kolonii Fryderyk. Poświęcił też kapliczkę z figurką Matki Boskiej z Lourdes, która została wybudowana właśnie w związku z jubileuszem szkoły.
Staramy się dostosowywać do potrzeb dzieci i rodziców - tłumaczy dyrektor Teresa Kluczka. Uczą się języka niemieckiego, mamy komputery i uczniowie mogą uczyć się ich obsługi. Potrafią wykorzystać zdobyte umiejętności, bo gazetka szkolna „Szkolarek” zajęła trzecie miejsce na konkursie rejonowym, organizowanym w Rydułtowach. Uczniowie uczestniczą w wielu konkursach gminnych, zawsze w szkole organizujemy Sportowy Turniej Miast i Gmin. Gdy coś trzeba pomóc, zawsze możemy liczyć na rodziców. Szkoła jest centrum kulturalnym sołectwa, tutaj organizują swoje spotkania i imprezy Koło Gospodyń Wiejskich i Rada Sołecka. Szkolne boiska służą społeczności lokalnej, młodzież może z nich korzystać praktycznie bez ograniczeń.
(jak)