Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 46 (250) Data wydania: 09.11.04

IKE po sześćdziesiątce

Wiele osób, które zbliżają się do wieku emerytalnego, zadaje sobie pytanie, czy w tym wieku warto w ogóle zakładać indywidualne konto emerytalne i oszczędzać na nim? Przepisy o IKE umożliwiają takim osobom skrócenie czasu oszczędzania nawet do trzech lat, z zachowaniem prawa do zwolnienia podatkowego.
Argumenty przemawiające za lub przeciw oszczędzaniu w IKE dla osób po sześćdziesiątce są dokładnie takie same, jak w przypadku osób młodszych. Mało tego, osoby urodzone przed 31 grudnia 1945 r., by skorzystać z prawa do zwolnienia z podatku od zysków z oszczędności, nie muszą gromadzić ich na IKE przez 5, ale tylko przez 3 lata. O tej okoliczności trzeba też pamiętać i jeśli z góry zakładamy, że nie będziemy oszczędzać dłużej niż trzy lata, należy uwzględnić to w umowie o prowadzenie IKE w wybranej instytucji finansowej.
 
A czy w ogóle warto oszczędzać na emeryturę w formie IKE? Sedno oszczędzania na IKE, jak w każdym innym przypadku, sprowadza się do wyboru takiego sposobu lokowania nadwyżek, by były one, z jednej strony, bezpieczne, a z drugiej pozwalał na wypracowanie możliwie wysokich zysków.
 
Oceniając różne rodzaje IKE: w formie lokat bankowych, funduszy inwestycyjnych, papierów wartościowych notowanych na giełdzie i polis ubezpieczenia na życie z funduszem, trzeba mieć na względzie tę okoliczność, że równolegle na rynku dostępne są dokładnie takie same produkty bankowe, oferowane przez Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, towarzystwa ubezpieczeń na życie czy dystrybuowane przez biura maklerskie, które pozbawione są jakichkolwiek ograniczeń co do wpłacanych kwot. Choć od wypracowanych przez nie zysków trzeba zapłacić podatek dochodowy, to zyskujemy za to większy wybór, a przede wszystkim większą elastyczność oferty. Z ekonomicznego punktu widzenia lepszym (bardziej opłacalnym) rozwiązaniem jest duży zysk do opodatkowania niż mały zysk zwolniony z podatku. Jeśli zestawimy 10-procentowy zysk podlegający opodatkowaniu z 7-procentowym z podatku zwolnionym, to będzie tak, jak byśmy zestawiali czyste zyski w wysokości 8,1 proc. i 7 proc. Nie trzeba wykształcenia matematycznego, bo gołym okiem widać, że lepsze jest rozwiązanie pierwsze, choć wiąże się z nim podatek.
 
Jeśli jednak konto oszczędnościowe będzie funkcjonowało przez trzy lata, istnieje ryzyko, że te „wyrównujące” się trendy nie zadziałają. Na przykład przez najbliższe trzy lata utrzyma się tendencja wzrostu kursów akcji na giełdzie, czemu nieuchronnie towarzyszyć będą mało spektakularne wyniki funduszy rynku pieniężnego czy obligacyjnych. Może też być dokładnie odwrotnie: wkrótce zaczną się spadki na giełdzie i potrwają one równo trzy lata. Wniosek z tego, że krótkoterminowe oszczędzanie obarczone jest większym ryzykiem inwestycyjnym. I fakt ten trzeba uwzględnić przy wyborze formy lokowania oszczędności w IKE.
 
Słowniczek posiadacza konta emerytalnego
Bank - bank krajowy w rozumieniu ustawy Prawo bankowe.
Fundusz inwestycyjny - fundusz inwestycyjny otwarty lub specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty w rozumieniu ustawy o funduszach inwestycyjnych.
Osoby uprawnione - osoby wskazane przez oszczędzającego w umowie o IKE, które otrzymają środki z IKE w przypadku jego śmierci oraz spadkobiercy oszczędzającego.
Podatek Belki - 19-proc. zryczałtowany podatek od dochodów uzyskanych z oszczędności, pobierany i wpłacany na konto fiskusa przez tzw. płatnika, którym jest instytucja finansowa prowadząca IKE: bank, towarzystwo ubezpieczeniowe, towarzystwo funduszy inwestycyjnych lub podmiot prowadzący działalność maklerską.
Podmiot prowadzący działalność maklerską - dom maklerski lub bank prowadzący działalność maklerską w rozumieniu ustawy Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi.
Program emerytalny - pracowniczy program emerytalny w rozumieniu ustawy o pracowniczych programach emerytalnych.

Z. Biskupski,
Gazeta Prawna