Za a nawet przeciw
Miejscowi radni najpierw zdecydowaną większością przegłosowali uchwałę o zamiarze likwidacji Przedszkola nr 19, a po tym jak negatywne stanowisko w tej sprawie zajęło kuratorium, zmienili zdanie. Teraz twierdzą, że placówka o charakterze integracyjnym jest potrzebna.
Przedszkole Publiczne nr 19 nie będzie zlikwidowane. Kuratorium Oświaty nie poparło stanowiska radnych i w tej sprawie wydało opinię negatywną.Uchwałę intencyjną w sprawie likwidacji przedszkola przegłosowano na styczniowej sesji. Nie pomógł zdecydowany sprzeciw i szczegółowa argumentacja zebranych na sali rodziców. Domagali się zachowania jedynego w mieście przedszkola z grupami integracyjnymi. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeszcze przed podjęciem uchwały ostatecznej, swoją opinię w tej sprawie musiało przedstawić Kuratorium Oświaty. Tak też się stało 22 lutego. Jest ona negatywna. W postanowieniu kuratorium czytamy, że przeniesienie podopiecznych PP nr 19 do PP nr 18 spowodowałoby znaczne pogorszenie warunków lokalowych, szczególnie dzieciom niepełnosprawnym. Zachodzi także obawa, że przeniesienie dzieci niepełnosprawnych do innej placówki spowoduje u nich zachwianie poczucia bezpieczeństwa. Poza tym pięciu nauczycielom oraz obsłudze z PP 19 nie zapewniono miejsc pracy w innych przedszkolach lub szkołach.
Od decyzji Kuratorium radnym przysługiwało zażalenie do Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu. Na taki ruch się jednak nie zdecydowali.
Radny zmiennym jest...
Propozycja likwidacji PP nr 19 pojawiła się 17 grudnia 2004 r. na posiedzeniu Komisji Oświaty Rady Miejskiej obok pięciu innych. W imieniu grupy radnych zgłosiła je wiceprzewodnicząca RM - Anna Białek. Warto w tym miejscu dodać, że ta sama osoba wystąpiła na ostatniej sesji z propozycją zaakceptowania negatywnego stanowiska kuratorium. Skąd ta nagła zmiana? Działam w zgodzie ze swoim sumieniem. Po tym jak nie zlikwidowano Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 przedstawiłam kilka propozycji alternatywnych. Jedną z nich było właśnie zlikwidowanie przedszkola nr 19. To był wniosek skierowany do prezydenta i to on sprawdza i decyduje, czy jest on możliwy do realizacji. Uznał, że likwidacja „Dziewiętnastki” jest możliwa i punkt ten znalazł się w porządku obrad. Inną propozycją było na przykład przeniesienie PP nr 2 do SP 2 jednak nie została ona zaakceptowana - tłumaczy Anna Białek. Dodaje ona również, że jej opinia w sprawie likwidacji przedszkola zmieniała się wraz z tym jak przysłuchiwała się ona argumentacji rodziców przedstawianych na spot-kaniu z władzami miasta. Były one bardzo konkretne. Ci ludzie walcząc o swoje jednocześnie rozumieją w jak trudnym położeniu znalazł się miejski budżet - dodaje radna.
W sprawie likwidacji przedszkola dość chwiejnie zachowuje się większość radnych. W styczniu szesnastu z nich było za likwidacją (trzech przeciw), natomiast po miesiącu zdecydowali, że składanie zażalenia na decyzję kuratorium nie ma sensu. Tym samym zrezygnowali z „walki” o swoje zdanie. Nawet gdyby Kuratorium wydało opinię pozytywną, w głosowaniu ostatecznym, większość byłaby i tak za utrzymaniem przedszkola. Obecnie co najmniej piętnastu byłoby przeciw likwidacji, a to wystarczy - mówi jeden z radnych. Wśród miejskich rajców znalazł się także żartowniś, który wychodzących z sali triumfujących rodziców pożegnał słowami „Do zobaczenia za rok...”, co miałoby oznaczać kolejne próby likwidacji PP nr 19. Myślę, że nie ma takiej możliwości. Proponowałabym jednak dyrekcji przedszkola zmianę statusu, tak aby w nazwie znalazło się określenie wskazujące na to, że jest to przedszkole integracyjne - mówi Anna Białek Alternatywa przepadła
Prezydenta zapytaliśmy, dlaczego zaproponował zlikwidowanie „Dziewiętnastki”? Należy pamiętać wcześniejsze posunięcia dotyczące reorganizacji sieci placówek oświatowych. W ramach koniecznej reorganizacji sieci placówek oświatowych propozycją prezydenta, która miałaby realny wpływ na budżet oświaty, była likwidacja Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 4 oraz Przedszkola Nr 7. Rada Miejska odrzuciła zamiar likwidacji ZSP nr 4, godząc się jedynie na przedszkole. Po odrzuceniu koncepcji prezydenta radni zgłosili własne wnioski dotyczące innych placówek oświatowych i przedłożyli je do zaopiniowania. W tej sytuacji prezydent, mając pełną świadomość kosztów społecznych, jakie wynikały z tych projektów, zaopiniował pozytywnie dwa najbardziej sensowne z ekonomicznego punktu widzenia - mówi J. Serwotka. Oczywiście zlikwidowanie przedszkola nr 19 nie rozwiązałoby problemów miejskiej oświaty, które są bardzo poważne. Nie dość, że próby likwidacji szkół i przedszkoli w większości przypadków spełzły na niczym, to na domiar złego ministerstwo poważnie zmniejszyło subwencję oświatową dla miasta. Dalsze posunięcia dotyczące likwidacji szkół czy przedszkoli są możliwe dopiero w przyszłym roku, ponieważ uchwała intencyjna w tej sprawie musi być podjęta 6 miesięcy przed zakończeniem roku szkolnego.
Rafał Jabłoński