W skrócie - powiat wodzisławski
WODZISŁAW
Pomysł Towarzystwa Charytatywnego „Rodzina” dotyczący stworzenia w noclegowni miejsca dla osób nietrzeźwych nie uzyskał poparcia władz miasta. Wiceprezydent Jan Serwotka, opierając się o ustawę o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, twierdzi, że obowiązek zajęcia się osobami nietrzeźwymi spoczywa na policji i pogotowiu. Dodaje również, że osoby te powinny mieć zapewnione odpowiednie zaplecze medyczne, a to są poważne koszty i ogromna odpowiedzialność. Prezydent podkreśla także, że zakaz przywożenia do noclegowni na ul. Marklowickiej osób pijanych z Wodzisławia i okolicznych gmin wciąż obowiązuje. Należy dodać, że izby wytrzeźwień nie posiada żadna z gmin powiatu wodzisławskiego jak i rybnickiego.
10 marca o godz. 12.00 w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej rozpocznie się „V Powiatowy Konkurs Historyczny dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych”. Tym razem uczniowie będą odpowiadać na pytania dotyczące historii Polski w latach 1918 - 1945.
Jeszcze do 15 marca w miejscowej bibliotece oglądać można wystawę prac uczennic kl. III Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Pszowie. Tematem przewodnim prezentowanych prac jest „Studniówka 2005”. Dziewczęta doskonalą swoje umiejętności na kierunku „kreowanie ubiorów”, dlatego też wystawiają głównie kompozycje proponowane na tegoroczną studniówkę.
18 marca o godz. 9.30 w Miejskim Ośrodku Kultury „Centrum” odbędzie się „XII Wodzisławskie Święto Powitania Wiosny”. Przegląd widowisk marzankowych z udziałem szkolnych i przedszkolnych grup artystycznych zakończy się rozstrzygnięciem konkursu na palmę wielkanocną. WODZISŁAW
17 marca o godz. 14.00 w siedzibie wodzisławskiego koła Polskiego Związku Niewidomych przy ul. Kubsza 13 odbędzie się spotkanie dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Prelekcja dotyczyć będzie możliwości skorzystania z dofinansowania Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Zaplanowano także pokaz specjalistycznego sprzętu rahabilitacyjnego.
W Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się walne zebranie okręgu wodzisławskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Podczas zebrania zostaną wybrane nowe władze okręgu.
RADLIN
18 lutego w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się II Radliński Festiwal Przedszkolaków „Mała Poleczka - Poleczka poznaje Śląsk”. Impreza miała charakter konkursowy. Najmłodsi artyści rywalizowali w kategorii piosenki oraz tańca. Wykonywali także prace plastyczne. W tej kategorii najlepiej spisała się II grupa z PP nr 2 przed „Wesołymi Nutkami” z PP nr 3. Trzecie miejsce przyznano PP nr 1. Wyróżnienie z kolei trafiło do grupy „Promyczki” z PP nr 3. W związku z zaniżoną frekwencją dzieci w przedszkolach (panująca grypa) jury podjęło decyzję o połączeniu kategorii tańca i piosenki. Pierwsze miejsce zajęli podopieczni PP nr 3, drugie - dzieci z PP nr 2, natomiast trzecie grupa PP nr 3 wraz z PP nr 2.
Po raz piąty zorganizowany zostanie Radliński Turniej Piosenki Dzieci i Młodzieży. Celem tej imprezy jest uaktywnienie muzyczne młodych wykonawców, turniej daje im możliwość wykazania się swoimi umiejętnościami. Zgłoszenia przyjmowane są do 18 marca w Miejskim Ośrodku Kultury w Radlinie (ul. Mariacka 9, tel. 4568928, 4568633). Wykonawcy prezentować się będą w czterech kategoriach wiekowych – 7-10 lat, 11-13 lat, 14-16 lat i 17-20 lat. Przesłuchania kwalifikacyjne odbędą się w sobotę 19 marca w godzinach od 9.00 do 15.00 (z podziałem na kategorie wiekowe). Każdy z uczestników wykona dowolnie wybrany przez siebie utwór - a’capella oraz z podkładem dźwiękowym. Wykonawcy zakwalifikowani przez komisję do turnieju wpłacają wpisowe w wysokości 15 zł. Koncert finałowy odbędzie się 17 kwietnia.