Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 11 (268) Data wydania: 15.03.05

Działka siedliskowa

Zarówno w prawie budowlanym, jak i w innych aktach normatywnych nie ma ustawowej definicji „działki siedliskowej” czy też „siedliska”.
Przyjmuje się, że działką siedliskową jest działka pod budynkami wchodzącymi w skład gospodarstwa rolnego (uchwała SN z 15.12.1969 r. III CZP 12/69 OSNC 1970/3/39). O działce siedliskowej (pomimo niewymieniania tego terminu) mówi również między innymi przepis art. 2 ust. 3 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych z 3 lutego 1995 r. (Dz. U. z dnia 22 lutego 1995 r.). Wskazuje on, iż gruntami rolnymi są także grunty pod budynkami mieszkalnymi, wchodzącymi w skład gospodarstw rolnych oraz pod innymi budynkami i urządzeniami, służącymi wyłącznie produkcji rolniczej oraz przetwórstwu rolno-spożywczemu.

 

Jeśli chodzi natomiast o definicje gospodarstwa rolnego znajduje się ona w kodeksie cywilnym. Zgodnie z art. 553 tego kodeksu za gospodarstwo rolne uważa się grunty rolne wraz z gruntami leśnymi, budynkami lub ich częściami, urządzeniami i inwentarzem, jeżeli stanowią lub mogą stanowić zorganizowaną całość gospodarczą, oraz prawami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa rolnego. Należy jednak pamiętać, iż sama kwalifikacja gruntów, jako gruntów rolnych nie jest wystarczającą przesłanką do uznania nieruchomości za gospodarstwo rolne i w konsekwencji możliwości wydzielenia z niego działki siedliskowej. Gospodarstwo to musi bowiem posiadać taki areał, który umożliwi prowadzenie działalności wytwórczej w rolnictwie na zbyt (wyrok SN z 2.06.2000 r. II CKN 1067/98).

 

Odnośnie pozwolenia na budowę na terenie działki siedliskowej, to art. 29 ust. 1 pkt 1 prawa budowlanego z 7 lipca 1994 r. (z późniejszymi zmianami) wskazuje, iż pozwolenia na budowę nie wymaga budowa następujących obiektów gospodarczych, związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej:

 

d) parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m

 

e) płyt do składowania obornika

 

f) szczelnych zbiorników na gnojówkę lub gnojowicę o pojemności do 25 m3

 

g) naziemnych silosów na materiały sypkie o pojemności do 30 m3 i wysokości nie większej niż 4,50 m

 

h) suszarni kontenerowych o powierzchni zabudowy do 21 m2.

 

W sytuacji, gdy dział-ka nie jest działką siedliskową (pyta pani o działkę budowlaną), nie zawsze wymagane jest pozwolenie na budowę obiektu gospodarczego. Art. 29 ust. 1 pkt 2 prawa budowlanego mówi, iż pozwolenia na budowę nie wymaga budowa wolno stojących budynków gospodarczych, wiat i altan o powierzchni zabudowy do10 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów nie może przekraczać jeden na każde 500 m2 powierzchni działki, a powierzchnia działki nie może być mniejsza niż 500 m2.

 

Jeśli więc planowana budowa na działce budowlanej dotyczy budynku gospodarczego o powierzchni zabudowy do 10 m2, to pozwolenie na budowę nie jest wymagane. Budowa taka wymaga natomiast zgłoszenia właściwemu organowi (art. 30 prawa budowlanego). W przypadku, gdy na działce planowana jest budowa obiektu budowlanego nie wymienionego w art. 29 prawa budowlanego, to inwestor będzie zmuszony do uzyskania pozwolenia na budowę, niezależnie od tego, czy budowa będzie prowadzona na działce siedliskowej czy budowlanej.

 

Anna Łochowska
Grupa Atlas