Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 26 (283) Data wydania: 28.06.05

Zamień nałóg na... nałóg

„Nauczyłam się patrzeć na świat w innych kolorach. Uznałam, że za każdym razem nie mogę karcić swoich rysunków, ale się nimi cieszyć...” – napisała zadowolona Justyna, uczennica klasy I. Skąd przywiozła tak dobry humor i zmianę nastroju? Ano ze wspaniałej plenerowej wycieczki do Szczyrku, gdzie wypoczywali niedawno uczniowie Gimnazjum nr 1.

Wypoczywali? Cóż, trzeba się dobrze zastanowić czy słowo to jest tu jednak na miejscu. Bo uczniowie musieli się nieźle natrudzić. Dzierżyli w rękach farby i pędzle. Nie, nie musieli oczywiście malować pokoi ale obrazy. Mimo to kosztowało ich to sporo wysiłku. Temat pleneru był bowiem bardzo poważny: „Ruszam malować swój świat – twórczość w opozycji do rozwiązywania problemów za pomocą ucieczki w iluzjonistyczny świat używek”. Ten program profilaktyki uzależnień organizatorzy wycieczki postanowili zrealizować nie w czterech ścianach szkolnej klasy, a na zajęciach twórczych właśnie podczas pleneru malarskiego w Szczyrku.

Jego zorganizowanie udało się m.in. dzięki pomocy finansowej Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Dofinansowanie sprawiło, że w plenerze wzięły udział także dzieci mniej zamożne, których z pewnością nie byłoby stać na opłacenie 3 -dniowej wycieczki.

Mimo nieciekawej aury wycieczka była pełna atrakcji: było malowanie, wyjazd na basen, wspólne biesiadowanie, była gitara a więc i śpiew. Warsztaty z profilaktyki prowadziła kierownik świetlicy Małgorzata Mrozek, a rozmowy indywidualne katechetka Aleksandra Walkowicz. „Znalazł się i czas na rozmowy o życiu, wartościach, planach na teraz i potem, marzeniach i problemach. Wszystko to by pokazać młodzieży możliwości dobrego, godnego i pełnego życia bez pomocy środków chemicznych. Przy realizacji programu nauczania sztuki w gimnazjum nie ma dziś niestety miejsca na realizację takich pomysłów – powiedziała nam organizatorka wycieczki nauczyciel sztuki i wychowawca świetlicy Romana Honus. Mam nadzieję, że udało mi się wpoić młodzieży, że warto być twórczym, zaangażowanym i aktywnym. Malarstwo może być doskonałą odskocznią od problemów życia codziennego, może być terapią i specyficznym... nałogiem – używką.”

(amk)

Karolina Jezusek
Dzięki tym kilku wspaniałym dniom, zrozumia
łam jak ważna w życiu jest sztuka. Poczułam się jak prawdziwa artystka, gdyż po raz pierwszy mogłam namalować obraz na płótnie.

Roksandra Kłobuch
Te trzy dni były pełne pracy i przez to poczułam, że malowanie na płótnie ,,to jest to’’. Można przy tym zapomnieć o całym świecie.

Magdalena Panic
Już teraz wiem, że jestem lepsza w rysunku, jednak osobiście bardzo podobał mi się mój obraz, który namalowałam na płótnie.