Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 28 (285) Data wydania: 12.07.05

Parafianie nakręcili film

„29 lipca 1925 r. dokonał On (biskup katowicki August Hlond) erekcji nowej parafii Syrynia. Dekret wszedł w życie 1 sierpnia 1925 r. i tę właśnie datę traktować należy jako właściwy początek parafii" - czytamy w folderze wydanym z okazji 80-lecia parafii św. Antoniego Padewskiego w Syryni.
Z okazji tej rocznicy została przygotowana i wydana monografia, której autorem jest ks. proboszcz Piotr Kachel, nakręcony został również film o historii parafii. Zaprezentowano je mieszkańcom Syryni podczas uroczystości związanych z 80-leciem parafii, które były połączone z dwudniowym festynem. Oczywiście najważniejszą częścią obchodów była msza św. pod przewodnictwem ks. prałata Józefa Frączka, wśród koncelebransów byli wywodzący się z Syryni misjonarze - o. Alojzy Bajer i o. Adam Madejczyk. Podczas uroczystych nieszporów wystąpił  chór Państwowej Szkoły Muzycznej i Orkiestra Symfoniczna z Gliwic, którą dyrygował wywodzący się z Syryni prof. Jan Ballarin. Koncert wywołał ogromne zainteresowanie, kościół był pełny. Występ bardzo się spodobał, artyści otrzymali owację na stojąco i z tego powodu doszło nawet do półgodzinnego opóźnienia wieczornej mszy św.
 
Podczas dwudniowego festynu nie zabrakło także innych rozrywek dla parafian. Wystąpiły dzieci z przedszkola, szkoły podstawowej, gimnazjum i domu kultury, młodzież oazowa, Katolicki Zespół Ewangelizacyjny "Testimonium" oraz grupa Miraż. Publiczność bawiły chór „Echo", „Syryniczki", „Biesiada Olzańska" oraz Kapela Bawarska. Wystąpiły też estradowe gwiazdy - Andrzej Rosiewicz i zespół muzyki celtyckiej „Carrantuohill".
 
Idea zorganizowania tych uroczystości dla uczczenia pamięci tych, którzy byli inicjatorami powstania parafii i budowniczymi nowego kościoła zrodziła się w ubiegłym roku - mówi Adam Gawęda, jeden z organizatorów.  Celem była integracja całej parafii, wszystkich środowisk. Decyzją Rady Duszpasterskiej dochody uzyskane z festynu zostaną przeznaczone na remont dachu kościoła. Duże zainteresowanie mieszkańców pokazuje, ze był sens organizowania tej imprezy.
 
Ewa i Adam Gawędowie są autorami i fundatorami filmu o historii parafii, który został zaprezentowany podczas rocznicowych uroczystości. Spotkał się on z ogromnym zainteresowaniem. Bardzo spodobał się również występ młodzieży gimnazjalnej nawiązujący do historii Syryni. Scenki przedstawiały m.in. dyskusje na temat powołania parafii i budowę kościoła. Większość prac, które prowadzono w trudnych czasach, wykonywana była przez parafian. Warto przy okazji wspomnieć, że wcześniej mieszkańcom Syryni służył drewniany kościół św. Michała Archanioła z 1305 r. Stał on u zbiegu ulic Poprzecznej i 3 Maja i pełnił rolę filii kościoła farnego w Lubomi. Po powołaniu samodzielnej parafii i wybudowaniu nowego kościoła, drewniana świątynia w 1938 r. została przeniesiona do Parku Kościuszki w Katowicach, gdzie znajduje się do dziś. Budowę nowego kościoła w Syryni rozpoczęto w 1934 r., poświęcenia kamienia węgielnego dokonał ks. Mikołaj Knosała z Pszowa. Po dwóch latach prac budowlanych, w lutym 1936 r. na wieżę wciągnięto krzyż, a zadecydowano też, że dwa zabytkowe dzwony wraz z trzecim - nowym - zawisną również na wieży. Uroczystość poświęcenia nowego kościoła odbyła się 4 października 1936 r.
 
Chcieliśmy wraz z Radą Duszpasterską scalić i zmobilizować parafian do aktywności, zapoznać ich z historią Syryni. Służy temu wydanie monografii i folderu, które spotkały się z zainteresowaniem.-mówi ks. proboszcz Piotr Kachel
 
(jak)