Numer: 32 (289) Data wydania: 09.08.05

W silnej konkurencji

Dwa medale wywalczyła Beata Kulińska, zawodniczka Górnika Radlin, podczas Letnich Mistrzostw Polski w Pływaniu juniorów 16-letnich, które odbyły się w Puławach. Została ona wicemistrzynią na dystansie 200 m grzbietowym i zajęła 3. miejsce na 100 m tym stylem.
Beata Kulińska jest uczennicą Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Oświęcimiu, reprezentuje jednak nadal barwy Górnika Radlin. W finale 200 m grzbietowym przegrała tylko z rekordzistką kraju Moniką Miałką. Na dystansie 50 m grzbietowym zajęła 4. miejsce minimalnie ustępując konkurentkom. Do zdobycia srebrnego medalu zabrakło jej 0,41 sekundy. Zawody w Puławach były silnie obsadzone, wystartowało ponad 190 zawodników z 63 klubów.

Podczas Letnich Mistrzostw Polski w Pływaniu juniorów 15-letnich, które odbyły się w Łodzi, Górnik Radlin reprezentowała trzyosobowa ekipa. Podopieczni trenera Macieja Rojowskiego uzyskali dobre wyniki. Najlepiej spisała się Małgorzata Otworowska, która zajęła 6. miejsce na 400 m zmiennym, była 12. na 200 m tym stylem oraz 14. na 200 m motylkowym. Pięciokrotnie w tych zawodach wystartował Bogusław Kania, który zakwalifikował się do finału A na 100 m klasycznym zajmując 8. miejsce. Na dystansie 200 m stylem zmiennym odniósł zwycięstwo w finale B i uplasował się na 9. pozycji. Zakwalifikował się też do finału B na 100 m motylkowym zajmując 10. miejsce. Bogusław Kania był 11. na 50 m motylkowym i 50 m klasycznym. Debiutujący na imprezie tej rangi Bartłomiej Świerczek uplasował się na 18. pozycji na dystansie 200 m stylem klasycznym.

Podczas Letnich Mistrzostw Polski juniorów 14-letnich tuż za podium uplasował się Dawid Klecha. Podopieczny trenera Tomasza Buchty zajął 4. miejsce na dystansie 50 m stylem klasycznym, był 13. na 100 m i 16. na 200 m żabką. Radliński zawodnik był nawet przez pewien czas brązowym medalistą, w finałowym wyścigu na 50 m przypłynął jako trzeci. Jednak te wyniki unieważniono i powtórzono finał, tym razem Dawid zajął 4. miejsce. Powody powtórzenia wyścigu były dość wątpliwe.

Bardzo silnie obsadzone były Letnie Mistrzostwa Polski młodzików 13-letnich w Oświęcimiu. Wystartowało prawie 450 zawodników z 92 klubów, były to jedne z największych zawodów pod względem obsady. Dobrze popłynął w Oświęcimiu podopieczny trenera Jacka Kulińskiego - Michał Fijoł. Pobił swój rekord życiowy na 200 m stylem klasycznym zajmując 17. miejsce. Niewiele mu brakowało do zakwalifikowania się do finału B. Zawodnik ten podczas Zimowych Mistrzostw Polski nie zakwalifikował się do grona pierwszych 36 pływaków w swojej kategorii wiekowej. W ciągu pół roku zrobił ogromny postęp.

Dobrze spisała się Sara Andrejko podczas Korespondencyjnych Mistrzostw Polski 10-latków. Zajęła 6. miejsce na dystansie 100 m stylem klasycznym.