Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 32 (289) Data wydania: 09.08.05

Powstaliśmy z marzeń

Absolut nie jest zwykłym zespołem z wiejskiego domu kultury. To grupa ambitnych i pełnych pasji wykonawców, którzy spełniają swoje marzenia. Kiedy wchodzą na scenę, publiczność na chwilę wstrzymuje oddech. Występom Absolutu zawsze towarzyszy aura niezwykłości. Dzisiaj młodzi wykonawcy opowiadają o sobie Czytelnikom „Nowin Wodzisławskich”.
Na początku była pewna wizja, plan. Marzenie… Karina Kuśnierz, nauczycielka gorzyckiego gimnazjum, wpadła na pomysł, by z grupki najlepszych uczniów stworzyć zespół wokalny. Zadanie nie było łatwe. Na początku nie było ani miejsca na próby, ani człowieka, który mógłby taki zespół prowadzić. Szybko jednak okazało się, że Dom Kultury w Gołkowicach chętnie pomoże w zorganizowaniu grupy, da miejsce i sprzęt potrzebny do przeprowadzania prób. Brakowało tylko kogoś, kto nie boi się wyzwania i z pełną odpowiedzialnością poprowadzi grupę młodych ludzi, pełnych energii, chęci, możliwości i marzeń.
 
Droga do gwiazd
 
Podobnie jak uczniowie, tak i opiekun nie był przez Karinę Kuśnierz wybrany przypadkowo. Zadanie to zaproponowała Dawidowi Koczemu. To utalentowany, młody wokalista z dużym doświadczeniem, osiągnięciami i sukcesami. Pochodzi z Krostoszowic. Dawid nie odmówił. Dzisiaj zespół Absolut ma już dwa lata, a rolę impresario i duchową opiekę sprawuje Karina.
 
Obecnie grupę tworzą zarówno pionierzy, związani z Absolutem od samego początku, jak i kilkanaście nowych osób. Grupa otwarta jest na wszystkich młodych ludzi, ale nie znaczy to, że jest do niej przyjmowany każdy. Kandydaci muszą sprostać oczekiwaniom i wysokim wymaganiom.
 
Po wielu piątkowych popołudniach spędzonych na ciężkiej pracy, ćwiczeniach emisyjnych, poznawaniu swoich możliwości oraz pokonywaniu własnych słabości, zespołowi udało się przygotować trzy duże programy-koncerty. Solowe wykonania, chórki, czy choreografie pokazały, że nawet po tak krótkim czasie i niewielu próbach, Absolut jest zespołem na wysokim poziomie, a dowodem tego są liczne propozycje występów z wielu miast. W marcu Absolut wystartował w V Radlińskim Turnieju Piosenki dla Dzieci i Młodzieży. Do konkursu zgłoszono dziesięć osób należących do Absolutu, z czego do kolejnego etapu przeszło dziewięć, w trzech różnych kategoriach wiekowych. Siedmioro przeszło do finału.
#nowastrona#
Śpiewają i tańczą
 
Już w trakcie działalności Absolutu została także powołana grupa taneczna - Incubus, również prowadzona przez Dawida Koczego. Obie grupy zbierają wiele pochlebnych opinii. Słowa uznania motywują młodych ludzi do dalszej pracy nad sobą i szukania tego, co drzemie w środku, do uczuć i umiejętności wyrażania ich poprzez śpiew, czy taniec. A propozycje występu, jakie zespoły otrzymują są dowodem uznania ich pracy. Wielu ludzi nie rozumie idei powstawania takich zespołów, pokazywania czegokolwiek w małych ośrodkach kultury. Jednak dla osób takich jak Dawid, który pochodzi z niewielkiej wioski, Krostoszowice, sprawa jest jasna - każdy ma prawo do tego, by coś osiągnąć, pokazać to światu, nawet, jeśli temu małemu, najbliższemu - mówią wykonawcy z Absolutu.
 
Dodają, że młodzi ludzie z małych miejscowości są tacy sami, jak młodzież z dużych miast, mają takie same prawa do rozwijania się i prezentowania tego, co w nich drzemie. W połączeniu z zapałem, chęciami i ciężką pracą daje to wspaniałe rezultaty.
 
Absolut dalej będzie śpiewał i z każdym dniem robił to coraz lepiej, bo tworzący go ludzie wiedzą, że tylko ciężką pracą można coś osiągnąć. Często wbrew temu, co mówią inni, wbrew niezrozumieniu i przeciwnościom, będziemy istnieć, bo ktoś dał nam szansę, a my jej nie zmarnujemy. Przestaliśmy być anonimowi, od kiedy tworzymy coś razem, od kiedy możemy mówić o sobie: Absolut - mówią zgodnie o swoim zespole jego członkowie. W najbliższym czasie aktualne wydarzenia zespołu będzie można śledzić na oficjalnej stronie internetowej.
 
Mówią o Absolucie:
 
Daria Karwot z Gorzyc
Mam 17 lat, od roku występuję z Absolutem. Atmosfera w zespole jest niepowtarzalna. Prowadzący od nas wiele wymaga i to nas rozwija. Dzięki temu też wiele się nauczyłam. Śpiew to moja pasja. Obecnie chodzę do liceum, ale w przyszłości chciałabym śpiewać zawodowo. Myślę o studiach muzycznych.
 
Daria Ochman z Łazisk
Z Absolutem występuję od stycznia ubiegłego roku. Do zespołu trafiłam przez kuzynkę mojej przyjaciółki. Podoba mi się szczególnie rodzinna atmosfera w grupie. Razem spędzamy sporo czasu, organizujemy ogniska, pomagamy sobie wzajemnie. Bardzo się zżyliśmy. Jest to przede wszystkim zasługa Dawida. Nie zamieniłabym tego zespołu na żaden inny.
 
(izis)