Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 47 (304) Data wydania: 22.11.05

Dlaczego tak długo?

Od dwóch tygodni w mieście największym problemem jest sygnalizacja świetlna. Po zamknięciu wiaduktu na ul. Jastrzębskiej zwlekano ze zmianą ustawień sygnalizatorów na dwóch najważniejszych skrzyżowaniach.
Aby mogła nastąpić zwykła, w przekonaniu większości mieszkańców, korekta, należało wykonać szereg obliczeń. Po tym jak ustalono, że koszty zmian działania sygnalizatorów pokryje firma remontująca wiadukt, przystąpiono do badania natężenia ruchu. 8 listopada wykonało je Starostwo.  
 
Okazało się, że na ul. Kopernika natężenie ruchu po zamknięciu wiaduktu wzrosło pięciokrotnie. Kolejnym etapem było projektowanie nowego programu sygnalizacji świetlnej. Zajęła się tym firma projektująca sygnalizację na największych skrzyżowaniach w Katowicach i to ona odpowiada za ewentualne usterki jej działania.
 
Podstawowymi elementami projektu są obliczenia czasu ewakuacji. Chodzi m.in. o to, by osoba w ostatniej sekundzie wkraczająca na zielonym świetle na przejście dla pieszych mogła spokojnie je opuścić. Poza tym bardzo ważne jest obliczenie tzw. czasów międzyzielonych. Krótko mówiąc, oznacza to ustalenie czasów pomiędzy dwoma sygnałami zielonymi dla kierunków kolizyjnych. Przenosząc to na skrzyżowanie, o którym mowa, chodzi o to by kierowcy jadący ul. Bogumińską z Turzy w kierunku Urzędu Miasta mogli spokojnie opuścić skrzyżowanie przed ruchem aut jadących z ul. Witosa w kierunku Turzy Śl.
 
Kolejną decyzją projektanta był dobór latarni, które powinny się znaleźć na skrzyżowaniu. Ich liczba zależy od geometrii skrzyżowania i natężenia ruchu. Gotowy program trafił do układu scalonego, a ten do sterownika znajdującego się przy skrzyżowaniu.
 
Zmianę cykli sygnalizacji świetlnej powinien zatwierdzić zarządca drogi, która na danym skrzyżowaniu ma najwyższą kategorię. W przypadku skrzyżowania przy targu jest to dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, natomiast w przypadku skrzyżowania przy „Cyganku” jest to Marszałek Województwa. Poza tym potrzebna jest opinia policji. W normalnych warunkach ta procedura trwa około miesiąca. Uznaliśmy, że należy działać szybciej. Wykonano projekt, a gdy sygnalizacja będzie już działać prowadzone będą dalsze sprawy, czyli zbieranie opinii – mówi Arkadiusz Łuszczak, naczelnik Wydziału Komunikacji w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu.
 
Należy dodać, że powyższą procedurę opracowywano także dla skrzyżowania ul. Jastrzębskiej z ul. Bracką i Kopernika.
 
(raj)