Wyłudzali „na słupa”
Dwóch mężczyzn oskarżyła wodzisławska Prokuratura Rejonowa w związku z działalnością fikcyjnej firmy zajmującej się m.in. handlem artykułami biurowymi oraz obrotem paliwem. Firma została zarejestrowana jako tzw. słup, przy jej pomocy sprawcy wyłudzili od 14 firm towar na kwotę 181 tys. zł. Wątek dotyczący wykorzystywania tej firmy do nielegalnego obrotu paliwem został wyłączony do osobnego śledztwa.
50-letni Krzysztof B. zarejestrował w czerwcu 2004 r. w Żywcu firmę jako tzw. słup. W lipcu została ona przeniesiona do Wodzisławia. Jednak faktycznym założycielem firmy był 43-letni Wojciech D. Wraz z Arkadiuszem B. (ukrywającym się przed organami ścigania) nakłonił on Krzysztofa B. do zarejestrowania firmy. Mężczyźni udzielili figurantowi pomocy w załatwieniu formalności i wnieśli konieczne opłaty. Firma po przeniesieniu do Wodzisławia zajęła się handlem artykułami spożywczymi a potem biurowymi i papierniczymi. Mechanizm oszustw w stosunku do kontrahentów był prosty. Najpierw pozyskiwano ich zaufanie poprzez realizację niewielkich zamówień i regularne uiszczanie należności. Potem zamawiano większe transakcje na tzw. wydłużony termin płatności. Wojciech D., który faktycznie prowadził działalność firmy pod fałszywym nazwiskiem sprzedawał uzyskany w ten sposób towar po zaniżonych cenach – często wprost z samochodu na giełdzie. W ten sposób od sierpnia do października 2002 r. oszukano 14 firm z Bielska, Żor, Katowic, Jaworzna, Siewierza, Jastrzębia, Bytomia, Raciborza, Gliwic a nawet Łodzi i Legionowa. Straty pokrzywdzonych kontrahentów określono na 181 tys. zł.
Pomysłodawcą tego procederu był Wojciech D., który jest zatrzymany do innej sprawy – mówi prokurator rejonowy Józef Pałka. Sprawcy tych wyłudzeń nic nie posiadali, więc nie można było zająć żadnego mienia na poczet przyszłych kar.
Krzysztof B. przyznał się do winy, był on już uprzednio karany za przestępstwa przeciwko mieniu. Natomiast główny sprawca, Wojciech D. nie przyznał się i w swoich wyjaśnieniach starał się obciążać współoskarżonego. Był on już karany a tego przestępstwa dopuścił się w warunkach recydywy. Skierowany do sądu akt oskarżenia dotyczy tylko części działalności firmy-słupa. Była ona również wykorzystywana do nielegalnego międzynarodowego obrotu paliwem niespełniającym norm jakościowych. Przy jej pomocy dokonywano także wyłudzeń kredytów. Te wątki zostały wyłączone do osobnego śledztwa.
(jak)