Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 50 (307) Data wydania: 13.12.05

Szkoła kilku pokoleń

W imieniny patrona – Mikołaja Reja – odbyły się obchody 125-lecia Szkoły Podstawowej w Gorzyczkach. Podczas uroczystości z okazji tak niecodziennego jubileuszu szkoła otrzymała nowy sztandar.
Mikołaj Rej, ojciec literatury polskiej, patronował szkole w Gorzyczkach do 1963 r. Wtedy to decyzją ówczesnych władz wojewódzkich z urzędu przydzielono jej imię Lucyny Herz. Kim była ta osoba do dziś w Gorzyczkach nie bardzo wiedzą. W 2002 r. szkoła powróciła więc do swojego pierwotnego patrona. Obchody jubileuszowe zbiegły się z przypadającą w tym roku 500. rocznicą urodzin Mikołaja Reja, autora słynnego dwuwiersza: „Niechaj narodowie wżdy postronni znają iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”. Osoba patrona szkoły została wyraźnie zaznaczona podczas jubileuszu. W sali ustawiony został portret Mikołaja Reja a uczniowie ubrani w renesansowe stroje zatańczyli tańce z jego epoki.
 
W kronice parafii Anioła Stróża w Gorzycach zapisano, że w 1880 r. zbudowano w Gorzycach Małych własną szkołę – mówił dyrektor szkoły Stanisław Wujec. Uczęszczały do niej dzieci z Gorzyczek i Uchylska. Dzisiejszy budynek szkolny przekazany przez rodzinę Margicioków był początkowo domem mieszkalnym kierownika szkoły i nauczycieli z dobudowaną klasą. Był on rozbudowywany przez cały okres istnienia szkoły, by dojść do dzisiejszego kształtu. Nauczanie w języku polskim rozpoczęło się w 1922 r. Po zakończeniu II wojny światowej uszkodzony budynek szkolny trzeba było wyremontować. W tym okresie w szkole pisało się na makulaturze, papierze pakowym lub na odwrocie druków poniemieckich. W roku szkolnym 1945/46 w okresie zimowym przerwano naukę z powodu braku węgla oraz zimowej odzieży i obuwia dla dzieci. Przed starą szkołą stał krzyż, który został zniszczony podczas działań wojennych. W czasie powojennym z powodów politycznych o nim zapomniano. Dziś poświęcona została tablica umieszczona na frontonie hali sportowej, informująca o tym wydarzeniu.
 
Dyrektor Wujec przypomniał wybitnych wychowanków szkoły. Należy do nich Jan Piprek, sławny germanista, autor licznych podręczników do nauki niemieckiego i wielkiego słownika polsko-niemieckiego, działacz plebiscytowy. Urodzony w Uchylsku ks. dr Rudolf Adamczyk to budowniczy Katedry Śląskiej w Katowicach, gorący obrońca Ślązaków w okresie powojennym i więzień polityczny w czasach stalinowskich. Z kolei docent Jan Zuzok to wykładowca Politechniki Wrocławskiej i innych uczelni, specjalista w dziedzinie elektroniki. Sukcesy artystyczne odnoszą muzyk i kompozytor Andrzej Margiciok - pseudonim Andrzej Marko, oraz Marian Chrobok, tenor zespołu Śląsk. Ze szkoły w Gorzyczkach wywodzą się też Stanisław Zuzok, piłkarz I-ligowego Zagłębia Sosnowiec oraz Antoni Jeleń, piłkarz, który występował w znanym niemieckim klubie Dynamo Drezno.
 
Warunki były trudne, w oknach brakowało szyb – wspominała powojenne lata Klara Janeta, jedna z najstarszych żyjących pedagogów szkoły. Była jednak wśród uczniów i nauczycieli radość, że możemy się uczyć po polsku. Niektóre dzieci nie znały ojczystej mowy. Organizowano przedstawienia teatralne, był nawet czas, że istniały konkurencyjne zespoły teatralne. Cieszę się, że szkoła się rozwija i powróciła do swojego dawnego patrona.
 
Z okazji jubileuszu życzenia składali przedstawiciele władz gminy Gorzyce i Kuratorium Oświaty a także goście z zaprzyjaźnionej czeskiej gminy Lutynia Dolna – starosta, szef tamtejszego Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego Józef Toboła oraz dyrektor Polskiej Szkoły Podstawowej Alicja Berki.
 
(jak)