Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 51/52 (308/309) Data wydania: 20.12.05

Zdecydują politycy

Sprawa opłat sądowych nabiera tempa. Problem osób ubiegających się o odszkodowania górnicze trafił do rządu i jednej z komisji senatu.
Póki co, nie można mówić o przełomie. Wiadomo jednak, że pisma wysyłane przez Stowarzyszenie Gmin Górniczych spowodowały reakcję parlamentarzystów. Nie bez znaczenia jest także 1200 podpisów mieszkańców, zebranych przez Stowarzyszenie Mieszkańców Terenów Górniczych.
 
Przypomnijmy, że chodzi o sprawę opłat, które będą musiały płacić osoby ubiegające się o odszkodowania górnicze i dochodzące swoich praw przed sądem. Pod koniec lipca (tuż przed końcem kadencji) posłowie wnieśli poprawkę do ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Ma ona obowiązywać od marca 2006 r. Po wejściu jej w życie osoby ubiegające się o wypłatę pieniędzy przed sądem, już na wstępie będą zmuszone zapłacić 5% kwoty wnioskowanego odszkodowania.
 
Z takim postawieniem sprawy nie zgadza się m.in. poseł Henryk Siedlaczek, który 13 grudnia w sejmie wygłosił w tej spawie interpelację. Teraz problemem zajmie się rząd. Zapoznali się z nim także senatorowie. Marszałek senatu przekazał sprawę do rozpatrzenia przez Komisję Gospodarki. Atutem naszego regionu może być fakt, ze zasiada w niej Antoni Motyczka z Czyżowic.
 
Na luty zapowiedziano zwołanie dużej konferencji z udziałem nie tylko śląskich samorządowców. Mają być na niej poruszane zarówno sprawy opłat sądowych jak i inne problemy gmin górniczych. Chodzi m.in. o zmianę prawa w zakresie odpowiedzialności samorządów za eksploatację górniczą. Obecnie gminy nie mają wpływu na koncesje wydawane kopalniom. Mimo tego będą ponosić jej koszty. Wszystkie zmiany wynikające z wydobycia musimy wnieść do planu zagospodarowania przestrzennego. Wartość gruntów części mieszkańców straci na wartości. Jeśli będą chcieli je sprzedać, to o pieniądze  zwrócą się do nas, a nie do kopalni. Jeśli nakłada się na samorząd obowiązki i dodatkowe koszty to należy przekazać na to pieniądze – mówi Tadeusz Chrószcz, wójt Marklowic.    
 
Wydaje się, że szansa na zmianę tego zapisu jest duża, ponieważ od dawna mówi o tym obecny Minister Transportu i Budownictwa, Jerzy Polaczek.
 
(raj)