Jak się rozliczyć?
Choć ostateczny termin składania zeznań podatkowych mija dopiero 2 maja to warto już teraz wiedzieć jak przekazać 1 % swojego podatku innym oraz jak na rozliczeniu możemy zaoszczędzić.
Część swojego podatku możemy przekazać instytucjom „pożytku publicznego”. Taka możliwość istnieje od początku 2004 r. W powiecie wodzisławskim mamy tylko dwie takie organizacje. Jest to Rucha na Rzecz Praworządności i Rozwoju Ziemi Wodzisławskiej oraz MKS Odra Wodzisław. Lista organizacji pożytku publicznego dostępna jest na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości: www.ms.gov.pl pod hasłem Krajowy Rejestr Sądowy, a także bezpośrednio pod adresem: http://opp.ms.goc.pl.
Krok po kroku
Jeśli znamy już konto organizacji, którą chcemy wesprzeć należy na nie wpłacić dowolną kwotę i zachować dowód wpłaty. Wypełniając zeznanie roczne podatnik w części „obliczenie zobowiązania podatkowego”, w rubryce „kwota 1% zmniejszenia z tytułu wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego” (w PIT-28 to pozycja 103, w PIT-36 to pozycja 179, a w PIT-37 pozycja 111) wpisuje kwotę dokonanej wpłaty, nie większą jednak niż odpowiednik 1% należnego podatku (czyli kwoty z pozycji 102 w PIT-28, pozycji 178 w PIT-36 i pozycji 110 w PIT-37). W ten sposób w terminie do trzech miesięcy (do tego czasu musimy otrzymać zwrot) 1 % wpłacony na rzecz wybranej organizacji do nas wróci.
Odliczyć remont
Od podatku możemy odliczyć wydatki (poniesione od 1 maja 2004 r. do dnia 31 grudnia 2007) na zakup materiałów budowlanych, na które po 30 kwietnia 2004 r. wzrosła stawka podatku VAT z 7% do 22%. Dotyczy to materiałów wykorzystywanych do budowy domu lub jego części, jego nadbudowy lub rozbudowy. Poniesione wydatki muszą być udokumentowane fakturami. Należy także posiadać prawo do dysponowania nieruchomością i pozwolenie na budowę. Oczywiście możemy także odliczyć wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej.
Internet
Od 1 stycznia 2005 r. można także odliczyć koszty użytkowania Internetu. Odliczeniu podlegają tylko wydatki nieprzekraczające 760 zł. Wydatki poniesione na użytkowanie Internetu stanowią ulgę tylko wtedy, jeśli zostaną udokumentowane fakturą VAT wystawioną na nazwisko podatnika. Cześć wydatków można odzyskać pod warunkiem, że korzysta się z sieci w lokalu będącym miejscem zamieszkania podatnika. Nie podlegają odliczeniu wydatki poniesione na zakup sprzętu komputerowego czy instalację Internetu.
Uważaj na błędy
Najczęściej popełnianym błędem jest brak na zeznaniu podatkowym podpisów oraz numeru NIP osoby składającej rozliczenie. Warto również pamiętać, że w przypadku zmiany miejsca zamieszkania, wymiany dowodu osobistego czy zmiany numeru konta bankowego należy dołączyć wypełniony formularz NIP-3 lub NIP-1. Ponadto należy wiedzieć, że wspólne opodatkowanie małżonków jest niemożliwe, gdy chociaż do jednej z osób stosowane są przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Masz pytania? Dzwoń
W Urzędzie Skarbowym w Wodzisławiu działają punkty informacji dla podatników. Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą dzwonić pod nr tel. (032) 455 43 30, wew. 121 i 171, natomiast na pytania tych, którzy takowej działalności nie prowadzą pracownicy „Skarbówki” odpowiadają pod nr tel. (032) 455 43 30 wew. 118 i 174.
Jak złożyć zeznanie?
Zeznania podatkowe przyjmowane są w siedzibie Urzędu Skarbowego w Wodzisławiu Śl. przy ul. Głowackiego 4 (parter, sala obsługi podatnika). Można to zrobić w poniedziałki, środy i piątki od 7.00 do 15.00, natomiast we wtorki i czwartki od 7.00 do 17.00. Kasa Urzędu czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 13.00. Zeznanie podatkowe mogą być przekazane za pośrednictwem urzędów pocztowych. Podobnie jest w przypadku wpłat podatku. Pieniądze należy wpłacić na konto Urzędu Skarbowego w Wodzisławiu: NBP O/Katowice Nr 29101012123068702223000000
Uwaga Podatnicy!
W następnym numerze PIT-37
(raj)