Przez szybkę lepiej widać
Urząd Miasta w Pszowie jako jedyny samorząd z powiatu wodzisławskiego wdrożył w wymaganym terminie sześć zasad dobrego rządzenia, z sukcesem ukończył program i uzyskał certyfikat akcji „Przejrzysta Polska".
4 marca w siedzibie „Gazety Wyborczej" w Warszawie, przy udziale przedstawicieli rządu, w tym wicepremiera Ludwika Dorna i posła Jana Marii Rokity, odbyło się oficjalne wręczenie certyfikatów ukończenia programu „Przejrzysta Polska".
Z ponad 466 samorządów z całej Polski, które uczestniczyły w tej akcji, ukończyło ją tylko 403, w tym jedynie 40 z całego województwa śląskiego. Urząd Miasta w Pszowie jako jedyny samorząd z powiatu wodzisławskiego wdrożył w terminie 6 zasad dobrego rządzenia, co umożliwiło z sukcesem ukończenie program i uzyskanie certyfikatu akcji. Drugą gminą w powiecie, która ukończyła wspomnianą akcję we wcześniejszych latach był Radlin, który jako gmina pilotażowa aktywnie wspierał Pszów przy wdrażaniu założeń programu.
Akcja „Przejrzysta Polska" trwała przez cały ubiegły rok i w tym czasie Urząd w Pszowie musiał wprowadzić 6 zasad, obejmujących między innymi wdrożenie kodeksu etycznego pracownika samorządowego, opracowanie podręcznika usług świadczonych przez urząd, wprowadzenie procedury konkursu na stanowiska urzędnicze oraz kierownicze w urzędzie, jak również opracowanie corocznego informatora budżetowego gminy zatytułowanego „Skąd mamy pieniądze i na co je wydajemy". Ustalenie tych zasad ma umożliwić sprawniejsze funkcjonowanie urzędu, lepszą obsługę oraz uczynić urząd bardziej przyjaznym dla mieszkańców. Cieszymy się z otrzymanego certyfikatu, gdyż dzięki temu nasz urząd będzie bardziej przejrzysty dla mieszkańców - mówi Ryszard Zapał, burmistrz Pszowa. Powstał opis 52 najczęściej świadczonych usług w poszczególnych referatach. Dzięki temu szybko można się dowiedzieć, co w załatwianiu danej sprawy jest wymagane, jakie są do niej wnioski i załączniki, jakie są terminy załatwienia oraz jaki jest tryb odwoławczy - dodaje burmistrz. Miastu z pewnością przydałby się większy i nowocześniejszy urząd, w którym byłyby podjazdy dla niepełnosprawnych oraz specjalne pomieszczenie, w którym byłyby ogólnie dostępne wszystkie wnioski i formularze. Póki co, mieszkańcy mogą sprawdzić, jak działa certyfikat „Przejrzysta Polska".
(izis)
(izis)