Na co stać Rekiny?
Żużlowcy Rybnickiego Klubu Motorowego w tym sezonie ścigać się będą w Ekstralidze. Stało się tak po nieprzyznaniu przez Główną Komisję Sportu Żużlowego licencji na starty gdańskiemu Lotosowi.
W sezonie 2005 rybnickie „Rekiny" zajęły w pierwszej lidze zaledwie trzecią pozycję, a mimo tego powróciły w szeregi najlepszych zespołów żużlowych w Polsce. Po cofnięciu licencji upoważniającej na starty w Ekstralidze klubowi z Gdańska, dla rybniczan otworzyła się szansa. Do wolnego miejsca po Gdańsku ponadto kandydowały kluby z Zielonej Góry, Ostrowa Wlkp. i Gorzowa Wlkp. Po „papierkowej" rekrutacji sternicy polskiego żużla ostatecznie przyznali licencję „Rekinom", jako jedynemu klubowi, który całkowicie spełniał wymogi na starty w Ekstralidze. Nie jest tajemnicą, iż głównym autorem tego sukcesu jest prezydent miasta Rybnika Adam Fudali, który wykazał maksimum zaangażowania, aby RKM znalazł się w Ekstralidze. Teraz nie pozostaje nic innego jak w rywalizacji sportowej mimo braku wielkich nazwisk w zespole, udowodnić, że RKM zasługuje na Ekstraligę.
Bez wzmocnień
Drużyna rybnicka była budowana z myślą o startach w gronie pierwszoligowców. Sternicy klubu nie zakontraktowali w okresie transferowym wielkich nazwisk. Po otrzymaniu licencji rynek transferowy był na tyle wydrenowany, że postanowiono pozostać w aktualnym składzie pozyskując jedynie Rosjanina Denisa Gazatulina, Anglika Chrisa Harrisa oraz Niemca z polskim rodowodem Martina Smolińskiego. Są to nazwiska, które „nie powalają", ale jak twierdzi prezes Aleksander Szołtysek - ryzyko w zainwestowanie w nieznanych zawodników może się opłacić.
Czy rybnicka drużyna stoi na straconej pozycji? Wiadomo, że o sile zespołów nie tylko w Ekstralidze stanowią mocni obcokrajowcy. Czy ekipa rosyjsko-angielsko-niemiecka jest w stanie powalczyć z najlepszymi żużlowcami z cyklu Grand Prix? Trener Czesław Czernicki ma na ten temat wyrobione zdanie. Przed przyznaniem licencji skład był budowany na pierwszą ligę i nie mogliśmy przecież zatrudniać zawodników z Grand Prix. Później rozmawialiśmy m.in. z naszym zeszłorocznym stranieri - Nielsem Kristianem Iversenem oraz Scottem Nicholasem, ale nic z tego nie wyszło -mówi.
Średnia wieku drużyny wynosi 23,1 i bardzo silnym ogniwem zespołu mogą być juniorzy Patryk Pawlaszczyk i Wojciech Druchniak. Ponadto warto także cofnąć się do przeszłości i zobaczyć, że tacy zawodnicy jak Rafał Szombierski, Roman Chromik i Łukasz Romanek uchodzili za nadzieje polskiego speedway'a, więc najwyższy czas, aby pokazali na co ich stać. Roman Povazhny i Zbigniew Czerwiński mają nadzieję, że ten rok będzie przełomowy w ich dotychczasowych karierach. W licznych wypowiedziach Rosjanin z polskim paszportem ligę polską w tym roku uważa za priorytetową i to na niej będzie skupiał swoją uwagę, rezygnując ze startów w Anglii.
W czym nadzieja
RKM, jak wiadomo, nie ma wysokich notowań i w przedsezonowych notowaniach jest z góry skazywany na spadek z Ekstraligi. Któryś rok z kolei w zespole rybnickim wystartują sami wychowankowie wzmocnieni obcokrajowcami, a jak wiadomo nieraz rybniczanie wychodzili na tym bardzo dobrze. Trener Czesław Czernicki oceniając „siłę uderzeniową" swojego zespołu mówi: Ja wiem, jaki jest potencjał mojego zespołu. Jest on przeogromny. Domeną jest młodość, a młodość jest nieobliczalna. W razie utrzymania Ekstraligi udowodni się wszystkim sceptykom, że niekoniecznie Rybnikowi jest potrzebna „armia zaciężna", aby radować się z sukcesu. Przy okazji byłby to duży powód do dumy dla wiernych klubowi kibiców.
#nowastrona#
Kadra RKM-u:
#nowastrona#
Kadra RKM-u:
Seniorzy: Zbigniew Czerwiński, Łukasz Romanek, Rafał Szombierski, Roman Chromik i Roman Povazhny.
Juniorzy: Patryk Pawlaszczyk, Wojciech Duchniak, Paweł Paliga, Rafał Flieger, Michał Mitko i Mateusz Mura.
Obcokrajowcy: Denis Gizatulin (Rosja), Renat Gafurov (Rosja), Chris Harris (Anglia) i Martin Smoliński (Niemcy).
Juniorzy: Patryk Pawlaszczyk, Wojciech Duchniak, Paweł Paliga, Rafał Flieger, Michał Mitko i Mateusz Mura.
Obcokrajowcy: Denis Gizatulin (Rosja), Renat Gafurov (Rosja), Chris Harris (Anglia) i Martin Smoliński (Niemcy).
Ceny biletów w sezonie 2006 będą uzależnione od spodziewanej atrakcyjności spotkania.
Średnie ceny biletów:
trybuna kryta 35 PLN
amfiteatr (normalny) 25 PLN
amfiteatr (ulgowy) 17 PLN
amfiteatr (szkolny) 7 PLN
trybuna kryta 35 PLN
amfiteatr (normalny) 25 PLN
amfiteatr (ulgowy) 17 PLN
amfiteatr (szkolny) 7 PLN
Bilety i karnety ulgowe przysługują uczniom szkół ponadgimnazjalnych, studentom do 26 roku życia, emerytom i rencistom.Bilety szkolne przysługują uczniom szkół podstawowych i gimnazjów.Dzieci do lat 7 - wstęp bezpłatny.
Ceny karnetów przedstawiają się następująco:
trybuna kryta 320 PLN
amfiteatr (normalny) 220 PLN
amfiteatr (ulgowy) 140 PLN
amfiteatr (szkolny) 55 PLN
trybuna kryta 320 PLN
amfiteatr (normalny) 220 PLN
amfiteatr (ulgowy) 140 PLN
amfiteatr (szkolny) 55 PLN
Karnety będą ważne na:
- 10 spotkań ligowych (7 w rundzie zasadniczej i 3 w rundzie finałowej)
- MDMP
- MLP (Młodzieżowa Liga Południowa)
- Finał krajowych eliminacji IME
- wybrane mecze sparingowe
Na pozostałe imprezy organizowane na stadionie MOSiR Rybnik, karnet nie będzie obowiązywał.
AK