Krowy fruwające ze szczęścia
„Fruwające krowy i szczekające koty, czyli filozofujący ignoranci” – w tak oryginalny sposób został zatytułowany projekt, którego celem jest popularyzacja filozofii, opracowany przez Renatę Matsili.
Podczas sympozjum zorganizowanego w Gimnazjum w Marklowicach zastanawiano się, czym jest szczęście.
Tytuł cyklu nawiązuje do twierdzenia górala, który został dopuszczony do głosu przez prof. Józefa Tischnera w jego „Filozofii po góralsku” – tłumaczy Renata Matsili. - Góral ten rozmawiając z Jędrusiem Kudasikiem (podhalańskim Sokratesem) stwierdził: “Nie naucys krowy furgać ani kota scekać”. Jędruś, jako przedstawiciel intelektualizmu etycznego, nie zgodził się z tym twierdzeniem, jego śladem poszli też uczestnicy projektu. Pracując ze studentami informatyki zauważyłam, że niechętnie podchodzili oni do filozofii. Starałam się przełamać ich opory i przybliżyć im filozofię. Jeden z pomysłów polegał na tym, żeby przygotowali prezentacje multimedialne na tematy filozoficzne. Nie trzeba być filozofem, żeby uprawiać filozofię. Nadszedł czas, żeby ignoranci zastąpili filozofów i zaczęli dociekać co to jest szczęście.
W sympozjum, podzielonym na kilka sesji, wzięli udział gimnazjaliści z różnych szkół powiatu wodzisławskiego oraz studenci filii Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Przedstawione zostały wyniki przeprowadzonych badań, które miały pokazać jak ludzie rozumieją szczęście i czy czują się szczęśliwi. Uczniowie Gimnazjum Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w Wodzisławiu oraz gimnazjów w Gorzycach i Marklowicach przedstawili fragmenty swoich prac na temat szczęścia, a studenci WSHE – prezentacje multimedialne. Uczestnicy sympozjum mogli również obejrzeć nagrania wypowiedzi ludzi, którzy mówili o swoim rozumieniu szczęścia. Uczniowie szkoły muzycznej postarali się uszczęśliwić przez sztukę a wiele śmiechu wywołała humorystyczna piosenka o krowach, którą napisał Michał Lisowski a wykonała Dominika Fojcik. “Sztukę z innej beczki” zaprezentowali z kolei miłośnicy wschodnich sztuk walki.
Częścią projektu był również konkurs plastyczny dla młodzieży. Autorzy najlepszych prac zostali nagrodzeni maskotkami przedstawiającymi krowy i lwy (czyli dzikie koty). Do nazwy tego projektu nawiązywała duża pluszowa fruwająca krowa, która unosiła się nad sceną. Była ona nagrodą za logo projektu i znalazła się w posiadaniu Krystyny Stec (studentki WSHE). Dwie mniejsze repliki tejże krowy Róży otrzymali Krzysztof Fojcik i Bartosz Mrozek (uczniowie Gimnazjum w Marklowicach), którzy poddali obróbce pomysł Krystyny Stec.
Organizatorami sympozjum były wodzisławska filia WSHE oraz Gimnazjum w Marklowicach a swoim patronatem tę imprezę objęli wójt Marklowic Tadeusz Chrószcz, prezydent Wodzisławia Adam Krzyżak i starosta wodzisławski Jan Materzok. Wśród gości znalazł się również senator Antoni Motyczka.
Sympozjum pokazało, że każdy może filozofować – podsumowuje Renata Matsili. – Naszym projektem zainteresowało się wielu uczniów, gimnazjaliści z Rydułtów przeprowadzili badania a wiele prac literackich przygotowali uczniowie z Gimnazjum Stowarzyszenia Rodzin Katolickich oraz Marklowic.
(jak)