Tablica przeniesiona
Tablica poświęcona poległym mieszkańcom ma nowe miejsce.
Ponad rok temu stary budynek przedszkola został rozebrany. Znajdująca się na nim pamiątkowa tablica była przechowywana w miejscowej szkole do czasu wykonania specjalnego cokołu. Znajduje się on przy głównym skrzyżowaniu w Czyżowicach obok nowego budynku przedszkola.
W 1937 r. na budynku ówczesnego Domu Nauczyciela (późniejszego przedszkola) została umieszczona tablica pamiątkowa ku czci pięciu poległych powstańców z Czyżowic. Ufundowali ją mieszkańcy dzięki staraniom Związku Powstańców Śląskich. Po wkroczeniu wojsk niemieckich do Polski w 1939 r. tablica ta została wymontowana przez Stefana Szkatułę i Augustyna Krakowczyka, który przechowywał ją w ukryciu przez całą okupację. Po zakończeniu wojny tablica powróciła na swoje miejsce. Natomiast w latach 60. XX wieku podjęto starania uczczenia pamięci mieszkańców Czyżowic poległych w powstaniach śląskich oraz II wojnie światowej. Na postawienie pomnika czy obelisku nie uzyskano zgody władz państwowych. Ufundowana została więc nowa tablica, na której umieszczono nazwiska nie tylko powstańców, ale również żołnierzy poległych podczas II wojny światowej oraz mieszkańców rozstrzelanych podczas okupacji i zamęczonych w obozie koncentracyjnym. Została ona umieszczona na budynku Domu Nauczyciela a uroczyste odsłonięcie odbyło się w maju 1973 r. Stara tablica została przeniesiona na budynek remizy OSP i znajduje się tam do dziś.
Jak się okazało, nowa tablica nie została do tej pory poświęcona – w czasach komunistycznych nie można było tego zrobić. Dopiero teraz – po ponad 30 latach – tablica ku czci czyżowickich patriotów została poświęcona przez ks. dr. Gustawa Klapucha i ks. Hilarego Bywalca podczas patriotycznej uroczystości zorganizowanej z inicjatywy Rady Sołeckiej i dyrekcji przedszkola. Po części oficjalnej wszyscy przemaszerowali ulicami wsi do parku strażackiego, gdzie zorganizowano festyn. W programie znalazły się występy artystyczne przedszkolaków, koncert orkiestry dętej kopalni „Marcel” oraz chóru „Moniuszko”.
(jak)