Dziadek dyryguje - wnuki śpiewają
Gminna Orkiestra Dęta gra od 10 lat.
Ta sama sala, ta sama orkiestra, ten sam dyrygent, wydawałoby się, że wszystko jest tak jak 10 lat temu - tak rozpoczął Eugeniusz Tomas koncert z okazji dziesięciolecia Gminnej Orkiestry Dętej w Gołkowicach. Wówczas zebranie wiejskie zaczęło się nietypowo. Na scenie zasiedli muzycy i zagrali utwór „Fantastyczny perkusista", od którego zaczęli też ten koncert. Niewiele gmin w Polsce może się poszczycić własną orkiestrą. Powstała ona w 1996 r. z inicjatywy ówczesnego sołtysa Gołkowic Ryszarda Szczepanka i wójta Ludwika Piechaczka. Zorganizowanie orkiestry powierzono Ryszardowi Wachtarczykowi, który kieruje nią do dziś. Członkami są muzycy, którzy w większości mieszkają na terenie gminy Godów. Funkcje prezesa pełnią zawsze sołtysi Gołkowic. Orkiestra ma bardzo różnorodny repertuar - wykonuje popularne przeboje, utwory muzyki poważnej, standardy jazzowe, kompozycje sakralne, jak i piosenki biesiadne. Swoją grą uświetnia wszystkie świeckie i kościelne uroczystości w naszej gminie.
Uroczysty koncert z okazji 10-lecia istnienia orkiestry był okazją do zaprezentowania tej różnorodności. Kilka piosenek zaśpiewały także dzieci muzyków, które już bardzo dobrze czują się na scenie. Eugeniusz Tomas, konferansjer orkiestry a zarazem przewodniczący Rady Gminy w Godowie, w przerwach pomiędzy poszczególnymi utworami z humorem opowiadał o zespole i jego osiągnięciach. Wyróżnieniem było zaproszenie do udziału w obchodach Dni Karwiny w 1997 r. a w 2003 r. orkiestra była jedną z atrakcji międzynarodowego festynu w Petrovicach - czeskiej gminie zaprzyjaźnionej z Godowem. Na dziesięciolecie została wydana płyta kompaktowa dzięki pomocy władz gminy Godów.
Przez dziesięć lat w różny sposób byłem związany z orkiestrą - wspominał wójt Józef Pękała. Pamiętam dyskusję, jaka się odbyła z inicjatywy sołtysa Ryszarda Szczepanka. Zobowiązano mnie jako radnego do poparcia tej inicjatywy w gminie. Ale nie było to potrzebne, bo powołanie orkiestry spotkało się z przychylnym przyjęciem radnych i władz gminy. Jesteśmy z was dumni. Wielu muzyków występuje w orkiestrze kopalni „Zofiówka", która odnosi międzynarodowe sukcesy.
Dyrygent Ryszard Wachtarczyk odbierał w imieniu orkiestry wiele życzeń z okazji jej dziesięciolecia. Prezes orkiestry Piotr Wrodarczyk wręczył natomiast specjalne „platynowe płyty" dyrektor Wiejskiego Ośrodka Kultury w Gołkowicach Michalinie Tekieli, poprzedniemu wójtowi Ludwikowi Piechaczkowi oraz obecnemu - Józefowi Pękale. Po zakończeniu koncertu gości zaproszono na biesiadę, do której przygrywała kapela bawarska.
Początki orkiestry były trudne - opowiada Ryszard Wachtarczyk. Zaczynaliśmy z dziećmi ze szkół muzycznych, myśmy ich sami uczyli grać. Teraz mamy profesjonalną orkiestrę. I garną się do nas kolejni młodzi muzycy. Zdarza się, że po koncercie młodzi ludzie przychodzą do domu i mówią, że też chcieliby grać. Na początku było sześciu muzyków i z nimi graliśmy. Dziesięć lat temu na zebraniu wiejskim zagraliśmy kilka utworów i spodobało się. Zebrani poparli inicjatywę utworzenia i utrzymywania orkiestry. Teraz mamy około trzydziestu muzyków w różnym wieku - od seniorów po dzieci. Moje wnuki chodzą do szkoły muzycznej i już śpiewają.
(jak)
(jak)