Las dla mieszkańców
W Parku Leśnym na Obszarach została otwarta ścieżka edukacyjna.
Park Leśny przed laty był miejscem niedzielnego wypoczynku, z którego chętnie korzystali mieszkańcy Radlina. Znajdowały się w nim ścieżki, ławeczki i inne urządzenia do rekreacji. Jednak przez lata park został zaniedbany a wiele urządzeń zniszczało, ścieżki pozarastały. Kilka lat temu odnowiono boisko do koszykówki, ale niewiele zmieniło to ogólny obraz. Z inicjatywą uporządkowania Parku Leśnego, by mógł znowu służyć mieszkańcom, wystąpiło Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych oraz Klub Młodego Ekologa działający przy Gimnazjum nr 1. Był to jeden z elementów projektu „Ekologiczne działania zamiast narzekania”, który uzyskał wsparcie finansowe Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Młodzież zwróciła się z tą inicjatywą do Nadleśnictwa Rybnik, które jest właścicielem Parku Leśnego. I leśnicy przygotowali ścieżkę edukacyjną, która ma przybliżyć wiedzę o przyrodzie a także przypominać o zasadach zachowania się w lesie. Otwarcie ścieżki zostało połączone z festynem w Szkole Podstawowej nr 4, która znajduje się w Parku Leśnym.
Nadleśniczy Janusz Fidyk dał się namówić do udziału w projekcie i pozyskał duże środki finansowe na urządzenie tej ścieżki – mówi Gabriela Chromik ze Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych. Mieszkańcy często pytali, co z tym parkiem, mobilizując nas do działania. I teraz Park Leśny będzie wyglądał naprawdę jak park.
Ścieżka otwarta została w uroczysty sposób, nie obyło się bez symbolicznego przecięcia wstęgi. Potem goście mogli przejść przygotowaną trasę zapoznając się z ustawionymi tablicami edukacyjnymi. Została ustawiona również wiata, gdzie można odpocząć.
Tworzenie ścieżek edukacyjnych to działalność, którą prowadzimy od lat – tłumaczy nadleśniczy Janusz Fidyk. Nie mogłem więc odmówić, gdy z taką inicjatywą wystąpiono w Radlinie. To już piąta taka ścieżka, która powstała na terenie naszego nadleśnictwa. Na tablicach staramy się przekazywać wiedzę leśną, wiadomości o naszej pracy, ale głównie jakie znaczenie ma przyroda i jak należy z nią postępować.
Na jednej z tablic ustawionych w Parku Leśnym opisano konsekwencje wypalania traw, który to proceder jest w ostatnich latach plagą nie tylko dla przyrodników, ale również strażaków. Być może odniesie to choćby niewielki skutek.
Nadleśnictwo Rybnik jako pierwsze w Polsce realizuje program przewidujący wielofunkcyjną rolę lasu. Wytypowane zostały obszary, które są chętnie odwiedzane przez mieszkańców i zostanie tam wzmocniona funkcja rekreacyjna i edukacyjna. Jednym z tych terenów jest las położony w Radlinie.
(jak)