Radliński almanach
Gimnazjaliści z Radlina opracowali broszurę, która zawiera wiele informacji na temat miasta, znajdujących się na jego terenie obiektów i instytucji. Ale w „Almanachu Radlińskim” znajdują się także przepisy na różnorodne tradycyjne potrawy śląskie.
Młodzież mogła wykazać się samodzielnością, aktywnością i umiejętnością pracy w grupie a także współpracy z dorosłymi – wolontariuszami. Projekt ten został sfinansowany przez Polsko–Amerykańską Fundację Wolności oraz Polską Fundację Dzieci i Młodzieży w ramach programu „Równać Szanse” – mówi Krystyna Holona, koordynator projektu.
„Almanach Radliński” opracowali uczniowie Gimnazjum Sportowego przy współpracy Radlińskiego Towarzystwa Kulturalnego. Ponadto do realizacji projektu zaangażowano młodzież z innych szkół, członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Marklowicach a także przedstawicieli władz miasta. W ramach tego projektu młodzież wzięła udział w warsztatach fotograficznych, literacko–historycznych i kulinarnych, odbyły się spotkania z mieszkańcami Radlina, wycieczki piesze i rowerowe po mieście. Utworzona została sekcja młodzieżowa przy Radlińskim Towarzystwie Kulturalnym, przeprowadzono także akcję sadzenie kokocza - kultowej rośliny Radlina - pod hasłem „Kokocz dla każdego”. Uczestnicy projektu mile wspominają konwersatorium w Urzędzie Miasta oraz zwiad terenowy z udziałem uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, który był praktycznym sprawdzianem wcześniej zdobytych wiadomości. Praca nad stworzeniem „Almanachu” trwała pół roku.
Ciekawym punktem spotkania podsumowującego projekt było przekazanie przez gimnazjalistów sadzonek kokocza swoim koleżankom i kolegom z innych radlińskich szkół, w ten sposób zachęcając ich do kultywowania lokalnych tradycji. W „Almanachu” została zamieszczona legenda o radlińskim kokoczu. Roślina ta miała dotrzeć na teren Radlina podczas wojen husyckich wraz z czeskimi zakonnikami uciekającymi przed prześladowaniami w swoim kraju. Mieli oni różańce wykonane z ziaren kokocza i podarowali je radlinianom, u których znaleźli schronienie.
(jak)