Targowiska pod lupą Sanepidu
Sanepid przyjrzał się warunkom, w jakich sprzedawana jest żywność. Podczas wzmożonych kontroli nie obyło się bez ujawnienia uchybień.
Wodzisławski Sanepid przeprowadzał wzmożone kontrole na targowiskach. Sprawdzano, czy szybko psujące się produkty żywnościowe są przechowywane we właściwy sposób, tak by nie były groźne dla zdrowia a nawet życia konsumentów.
Najczęściej spotykane uchybienia dotyczyły nieprawidłowych warunków przechowywania mięsa i wędlin. Stwierdzono ponadto brak zapisów temperatury w urządzeniach chłodniczych, niewłaściwe składowanie odpadów oraz brak zabezpieczeń przeciwko owadom. Na szczęście kontrolerzy nie stwierdzili takich uchybień, które mogłyby powodować zagrożenie dla nabywców. Nie znaczy to jednak, że wszystko było w porządku.
Były mandaty
W lipcu wodzisławski Sanepid przeprowadził trzy kontrole sanitarne targowisk i skontrolował 22 obiekty handlowe znajdujące się na ich terenie. Kontrolerzy nałożyli na handlujących pięć mandatów na łączną kwotę 1500 zł. Wydano sześć decyzji administracyjnych nakazujących usunięcie nieprawidłowości, dwie z nich miały rygor natychmiastowej wykonalności. Nie podjęto natomiast decyzji o zamknięciu obiektów handlowych lub zakazie sprzedaży.
W okresie upałów przeprowadzaliśmy wzmożone kontrole – mówi Eugeniusz Szewczyk, szef wodzisławskiego Sanepidu. Przy słonecznej pogodzie klienci chętniej dokonują zakupów na targowiskach niż w czasie chłodów i deszczów. Obroty na targowiskach wzrastają, ale upały stwarzają większe zagrożenie dla artykułów spożywczych. Muszą być one przechowywane w odpowiednich warunkach, co można zapewnić tylko w urządzeniach chłodniczych. Celem naszych kontroli i nakładanych kar jest zapobieganie występowaniu zagrożeń dla konsumentów. Tolerancja dla zaniedbań może doprowadzić do wystąpienia zatruć.
Sprzedawcy artykułów spożywczych, a szczególnie wędlin, mięsa, nabiału i ryb, muszą je przechowywać w urządzeniach chłodniczych, które powinny być wyposażone w termometry. Kilkakrotnie w ciągu dnia powinni sprawdzać temperaturę panującą w chłodziarce i pomiary wpisać do specjalnego zeszytu. Organy kontroli sanitarnej sprawdzają temperaturę w urządzeniach chłodniczych, chcą też mieć wgląd do prowadzonej dokumentacji. Gdy takowej brakuje, można mieć wątpliwości czy urządzenie jest właściwie eksploatowane a sposób przechowywania nie stwarza zagrożenia dla zdrowia konsumentów. Pomieszczenia, w których są przechowywane artykuły spożywcze powinny być zabezpieczone siatką przed owadami.
Muchy niepożądane
Podczas upałów wzrasta też zagrożenie związane z niewłaściwie przechowywanymi odpadami. Każdy z handlujących powinien mieć kontener na zużyte opakowania, resztki i odpadki – np. końcówki wędlin – muszą być hermetycznie przechowywane. Należy prowadzić odpowiednią dokumentację, określającą ilość odpadów oraz sposób ich utylizacji.
Targowisko nie jest śmietniskiem i obok kiosków i stoisk nie mogą leżeć opakowania czy inne odpady – tłumaczy Eugeniusz Szewczyk. Wymagamy, żeby w punktach sprzedaży artykułów spożywczych nie było much czy innych owadów.
Wodzisławski Sanepid nadzoruje dziesięć targowisk w Wodzisławiu, Rydułtowach, Radlinie i Jastrzębiu Zdroju. Kontrolerzy sprawdzają, czy spełniają one obowiązujące wymogi sanitarne, a więc czy są wyposażone w bieżącą wodę i kanalizację oraz utrzymane w odpowiednim porządku. Pod tym względem nie stwierdzono uchybień.
Produkty mleczne powinny być przechowywane w temperaturze od +2 do +6oC, wyroby garmażeryjne do +4oC, masło do +10oC, wędliny od +2 do ok. +10oC w zależności od rodzaju, mięso od 0 do +6oC, ryby świeże do +3oC, ryby wędzone od +2 do +10oC, drób od 0 do +4oC; wszystkie produkty mrożone muszą być przechowywane w temperaturze nie wyższej niż -18oC, natomiast artykuły nie wymagające warunków chłodniczych powinny być przechowywane w temperaturze od 20 do 25oC. Ważne jest, by w przypadku artykułów higroskopijnych takich jak produkty zbożowe, pieczywo, suche nasiona roślin strączkowych, cukier, susze owocowe i warzywne, używki i przyprawy, zachować wilgotność względną do 75%.
(jak)
(jak)