Wesołe jest życie staruszka
Kabaret z Domu Pomocy Społecznej odnosi sukcesy na scenie.
Kabaret „Wicio”, który działa od dwóch lat w Domu Pomocy Społecznej w Gorzycach odnosi sukcesy. Był rewelacją XII Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Artystycznych Domów Pomocy Społecznej w Dąbrowie Górniczej.Za program „Bajkowe poplątanie czyli miksowanie” zespół otrzymał „Szczególne Wyróżnienie” oraz puchar. Przedstawienie opracowała i przygotowała Wiesława Parma wraz z Hanną Smyczek oraz Lucyną Kolorz. Był to montaż skeczy i śmiesznych scenek z bajek.
Myśmy starali się rozśmieszyć publiczność – mówi Wiesława Parma. Już w zeszłym roku zwrócono uwagę, że mamy wesoły program.
Nasz kabaret przełamuje stereotypy i pokazuje, że starsi ludzie potrafią się cieszyć – dodaje Maria Janeta, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Gorzycach. W teatralnych występach aktorom nie przeszkadza wiek, a nawet to, że niektórzy poruszają się na wózkach. Przedstawiciele gorzyckiego DPS-u od dawna uczestniczą w tym przeglądzie, różnorodne programy artystyczne były prezentowane również na terenie tej placówki. Próby przed takimi występami były bardzo wesołe, więc Wiesława Parma wraz z Hanną Smyczek wpadły kiedyś na pomysł, by przygotować coś śmiesznego. I tak powstał kabaret, a w jego działalność włączył się Witold Bornikowski z Teatru Wodzisławskiej Ulicy. Do dziś patronuje on zespołowi, który przyjął nazwę „Wicio” od jego imienia. Brał udział w przygotowywaniu przedstawienia „Pasała wołki na Bukowinie”, które kabaret zaprezentował w zeszłym roku na festiwalu w Dąbrowie Górniczej. Występ na tej imprezie jest dla aktorów z gorzyckiego DPS dużym przeżyciem.
Próby mamy w naszej sali widowiskowej, gdzie jest scena i widownia – mówi Maria Tomalka z kabaretu. Ale to co innego niż występ na wielkiej scenie teatralnej w Dąbrowie Górniczej. Mieliśmy na początku tremę, ale to był moment. Potem, gdy zaczęliśmy przedstawienie w trakcie gry o tremie zapomnieliśmy. A po zejściu ze sceny kamień spadł nam z serca, że wszystko się udało. Nie spodziewaliśmy się nagrody, było to dla nas dużą niespodzianką. Gdy się okazało, że zostaliśmy wyróżnieni byliśmy bardzo szczęśliwi. To wielkie przeżycie.
Koleżanka z Dąbrowy Górniczej, która prowadzi kabaret gratulowała nam dobrego przedstawienia – dodaje Wiesława Parma. Prosiła nawet, żeby napisać jej jakiś tekst.
Jak mówią członkowie kabaretu, próby są dla nich dobrą zabawą, wszyscy żartują, nie ma żadnych kłótni a chętnie spotykają się również przy kawie, żeby porozmawiać. Ważne są dla nich występy, bo dają poczucie, że znajdują się w centrum zainteresowania. Większość z nich nie ma wcześniejszych doświadczeń aktorskich, a mimo to bardzo dobrze radzą sobie na scenie. Niektórzy mają nawet swoje aktorskie specjalizacje – Ryszard Wypchoł, czyli po prostu „pan Rysiek” gra role kobiece, co daje duży efekt komiczny. W kabarecie „Wicio” występują: Maria Cała, Zofia Stawarska, Maria Tomalka, Róża Wita, Urszula Oleksy, Maria Kaletka, Łucja Polnik, Bolesława Swaczyna, Helena Banko, Maria Werner, Wiesława Kaczor, Józef Grobelny, Ginter Grabiec, Ryszard Wypchoł, Edward Kiełbasa, Edward Pelka, Lucyna Kolorz, Hanna Smyczek i Wiesława Parma.
(jak)