Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 41 (350) Data wydania: 10.10.06

Gdzie jest piasek?

Prokurator umorzył postępowanie w sprawie rzekomej kradzieży piasku przez pracowników Służb Komunalnych Miasta. Nie oznacza to jednak zakończenia sprawy.
W grudniu ubiegłego roku pracownicy SKM zostali przyłapani na nielegalnym wywozie piasku z terenu znajdującego się w pobliżu ul. Czarnieckiego i Skalnej. Za wywóz kruszywa bez koncesji, miejskiej instytucji groziła gigantyczna kara 400 tys. zł. Przyznano się, że we wrześniu ubiegłego roku piasek przydał się przy budowie chodnika na ul. Czarnieckiego, natomiast w listopadzie był on niezbędny przy budowie drogi na ul. Staszica. Mówimy o 100 tonach piasku. Co stało się z pozostałą częścią, trudno powiedzieć. My nie mamy z tym nic wspólnego – twierdzi dyrektor SKM Piotr Nowak. Z badań przeprowadzonych na miejscu wynika, że brakuje 14 tys. ton tego kruszywa.
 
Brak znamion przestępstwa
 
Sprawa trafiła do prokuratury. Organy ścigania powiadomili urzędnicy starostwa i przedstawiciele Kompanii Węglowej, do której teren należy. 31 sierpnia postępowanie umorzono. Jak powiedział nam prokurator rejonowy Witold Janiec, w części dotyczącej SKM postępowanie umorzono ze względu na brak znamion przestępstwa. W drugiej części sprawę umorzono ze względu na nie wykrycie sprawców. Nie ustalono kto wywiózł pozostałą (znacznie większą) ilość piasku.
 
Służby nie chcą płacić
 
Postępowanie karne się zakończyło, natomiast trwa w dalszym ciągu postępowanie administracyjne prowadzone przez Wydział Ochrony Środowiska wodzisławskiego starostwa. Za wywiezione 100 ton kruszywa bez koncesji na SKM nałożono karę 3 tys. 280 zł. Służby miejskie nie spieszą się z zapłatą. Zdaniem Piotra Nowaka, dyrektora SKM, w postępowaniu pojawiły się uchybienia formalne, dlatego zdecydował on o odwołaniu się od decyzji starostwa do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Przed wydaniem decyzji powinniśmy zapoznać się z materiałami dowodowymi jakie starostwo posiada. Takich dokumentów nam nie przedstawiono. Poza tym, na jednej z wizji padło stwierdzenie, że na terenie, o którym mowa znajduje się grunt nawożony, a to oznacza, że nasze działanie nie miało charakteru eksploatacji złoża rodzimego. Z uwagi na wymiar kary to spora różnica – mówi Piotr Nowak.
 
Rafał Jabłoński