Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 4 (366) Data wydania: 23.01.07

Co ta panienka robiła w łóżku obcego mężczyzny?

– „Romeo i Julia po Śląsku”, „Break Dance, „Kartoteka” Różewicza, kabaret „Hadysz”,  laureaci Ostrego Dyżuru Poetyckiego, Rockoteka na żywo…”- wołał głos spikera z okna mikrobusu,  obiecując moc atrakcji  na niedzielne popołudnie.

Swoją drogą – choć nie o tym  mój felieton – jaki  to prosty i godny polecenia  sposób  zapraszania ludzi w jedno miejsce, żeby pobyli razem, nacieszyli się sobą… - wziąć „szczekaczkę” i zachęcać.

I  zwaliły się  do auli Gimnazjum nr 1 tłumy młodych, średnich i starszych. Tyle luda i tyle naraz kultury! Tego  nie mamy na co dzień, więc choć byśmy się mieli udławić, pożywiamy się teatrem, połamanym tańcem (break dance – tyle właśnie znaczy), gwarą śląską  i muzyką. Trzeba się najeść na zapas  tych atrakcji, bo kiedyż znów będzie coś takiego, za co nie trzeba płacić.

Przed „Rockoteką na żywo” – pełna pozytywnej energii – po mocnych  doznaniach artystycznych - ja sześćdziesięciolatka  plus VAT  - postanowiłam opuścić salę. Zaczynały się inne występy, do których ja jeszcze nie dorosłam.

Przy wyjściu z auli dobiegła mnie rozmowa, która najwyraźniej mnie dotyczyła, jako reżysera „Kartoteki”, więc się przyczaiłam:

– To jest sztuka? Kogo ona ma wychować? Młodzież? Łóżko na scenie? Nocnik? Jakieś wygłupy?” – oburzała się pani wychodząca z auli Gimnazjum nr 1, w której zakończyła się właśnie  „Kartoteka”. 

– Byłam w Warszawie. I  tam widziałam  teatr elegancki, przyjemny…  A to?” –  dama  skierowała dłoń lekceważącym gestem w stronę sceny.  Otaczali ją ludzie z TWU, niektórzy jeszcze w kostiumach i zacierali ręce z uciechy. Spontaniczna reakcja  damy  oznaczała, że teatr ją poruszył, a nie tylko zwyczajnie się spodobał czy rozbawił.

O takim widzu marzy każdy teatr! Jakaś studentka zaczęła tłumaczyć tej pani, że „Kartotekę” napisał Różewicz, sławny poeta i dramatopisarz, że jego sztuka to teatr absurdu….„ -… Nawet nie teatr tylko antyteatr, nawet nie dramat tylko antydramat…” – mówiła młoda dziewczyna.

– Antydramat?  Cóż to za bzdury! A ta panienka w łóżku? Wstydzić by się mogła!”-  oznajmiła  pani, opuszczając z godnością aulę, w której właśnie muzycy rockowi stroili instrumenty.   - Proszę pani –  zawołała jeszcze za damą niczym nie zrażona studentka. - Przecież mogła pani wyjść, jak się  nie podobało  przedstawienie…”

– Wyjść? Nigdy tego nie robię. Zawsze czekam na zakończenie, myślałam, że się dowiem, co ta panienka robiła w  łóżku obcego mężczyzny. Ale w takim teatrze niczego się nie można dowiedzieć!”

Zabrakło mi odwagi, żeby wziąć na siebie winę za rozczarowanie tej pani. Bałam się… Szłam  grzecznie obok, trochę zażenowana, trochę wesoła, a trochę smutna…Jak zwykle, zresztą.

Dorota Nowak reżyser Teatru Wodzisławskiej Ulicy, w 1998 r.
otrzymała tytuł Reżysera Roku w Teatrze Amatorskim