Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 4 (366) Data wydania: 23.01.07

Każdy znajdzie w nich coś dla siebie

Sala Ochotniczej Straży Pożarnej w Pszowie pękała w szwach. Tłumy ludzi przyszły na promocję dwóch nowych książek księdza profesora Jerzego Szymika oraz albumu o bazylice pszowskiej, autorstwa Aleksandry Matuszczyk – Kotulskiej.

- Cierpliwość Boga, - Wędrówki, rekolekcje, blask, to nowe pozycje w dorobku księdza Jerzego Szymika. Podczas spotkania nie zabrakło rozważań o życiu, w którym nie brakuje cierpienia, trosk, ale które ma i swoje jasne strony. O tym właśnie traktują poezje Jerzego Szymika. Proste, szczere, dotykające spraw najważniejszych znajdują uznanie wielu czytelników.

– Im jestem starszy, tym bardziej wiem, że rzeczy mądre są proste  – mówił poeta.
 Większość utworów powstaje w domu rodzinnym duchownego w Pszowie. Tutaj ma swoją pracownię, najbliższych.

– Jesteśmy przekonani, że wielkie rzeczy powstają w wielkich miejscach. To nieprawda – dodaje profesor.

I pewnie dlatego, mimo że był już w różnych częściach świata,  w swoich wierszach ciągle przywołuje ukochany Pszów.

– Kocham Pszów, bo jest to obiektywnie najlepsze miejsce na ziemi – żartował podczas spotkania.

Żartów i anegdot tego wieczoru było więcej. Zwłaszcza kiedy o swojej książce „Pszów. Sanktuarium nadziei” opowiadała Aleksandra Matuszczyk-Kotulska. Autorka ma już na swoim koncie także inne publikacje, m.in. „Rydułtowy. Zarys dziejów”, „Rydułtowy nie tylko dla najmłodszych”.

Album poświęcony w większości pszowskiej bazylice udało się wydać dzięki pieniądzom pozyskanym z Urzędu Marszałkowskiego. Starały się o nie wspólnie Stowarzyszenie Pomóżmy Sobie, Towarzystwo Przyjaciół Pszowa oraz Parafialny Oddział Akcji Katolickiej.

– Chciałam stworzyć popularno – naukową barwną opowieść o bazylice. A zadanie wcale nie należało do prostych, bo ukazało się już wiele wydawnictw dotyczących historii kościoła – opowiada Aleksandra Matuszczyk-Kotulska.

W tworzenie książki włączyli się także mieszkańcy Pszowa. Każdy przynosił zdjęcia. Ludzie uzupełniali historię bazyliki o opowieści przekazywane w rodzinie z pokolenia na pokolenie. Jedna z nich sięga roku 1945. Do miasta weszli Rosjanie i jeden z mieszkańców postanowił uratować przed kradzieżą cenne przedmioty znajdujące się w kościele. Wynosił je po kryjomu i chował pod łóżeczkiem swojej malutkiej córeczki. Udało mu się nawet uchronić obraz Matki Boskiej. Przeciął sznurki od zasłonki, Rosjanie nie zaglądali nawet pod zwisającą materię. Kiedy jego córka dorosła, postanowiła wstąpić do zakonu. Wszyscy mówili, że jak na świętościach w dzieciństwie leżała, to się Pan Bóg o nią upomniał.

Dzięki zaangażowaniu mieszkańców praca pani Oli wzbogaciła się o wiele unikatowych pamiątek. W albumie została uwieczniona pamiątka komunii świętej z 26 marca 1916 roku, a więc z czasów I wojny światowej.

Niespodzianki kryły także kościelne zakamarki i archiwum. W jednej ze skrzyń odnaleziono stare klisze szklane, na których uwieczniono rozkład ołtarzy, co z kolei pozwoliło na odtworzenie wnętrza kościoła z pierwszej połowy XX wieku. Autorka dotarła także do dokumentów z XVIII wieku sporządzonych przez specjalną komisję badającą uzdrowienia. 

„Pszów. Sanktuarium nadziei” to książka dla każdego. Są tutaj i fakty historyczne dotyczące miasta oraz kościoła i szczegóły, których nie odnajdziemy w poważnych publikacjach.

– Jak ręka lokalnego historyka może nie napisać o powstaniu bazyliki, jej wybitych oknach na farze czy spalonej pszowskiej czarownicy? – pyta Ola Matuszczyk Kotulska.

(j.sp)