Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 8 (370) Data wydania: 20.02.07

Teraz wiem co to bezrobocie

Z bezrobociem trzeba walczyć nie marnując pieniędzy na egzorcyzmy, zaklęcia i całą paletę działań pozornych.

Statystyki idą w górę –  bezrobocie maleje! Wszyscy triumfują – granice otwarte, można jechać za pracą, inwestycje rosną, ogłoszeń „dam pracę” coraz więcej! Jest dobrze a będzie jeszcze lepiej -  zapewniają media. Ogromne pieniądze z Unii Europejskiej, które lada dzień zasilą naszą gospodarkę, dają nadzieję na prawdziwą poprawę życia kilku milionom Polaków i Polek pozostających bez pracy bądź pracujących „na czarno”, wyzutych z wszelkich przywilejów, egzystujących w ciągłym strachu o jutro, bez najmniejszych szans na poprawę swej sytuacji życiowej. O nich jednak zapomniano, gros swej uwagi skupiając na bitwach o stołki, wydumanych pryncypiach czy zwyczajnej politycznej i gospodarczej hucpie. Problem bezrobocia zszedł na plan dalszy. A rozmiary tego zjawiska, jego czas trwania niepokoją! Bezrobocie, gdy trwa krótko jest możliwe do zaakceptowania a czasem bywa nawet pożyteczne, gdyż stabilizuje i oczyszcza rynek pracy. Gorzej, gdy jest zjawiskiem trwałym, a już tragedią jest jego dziedziczenie. Sieje wtedy spustoszenie, pognębia jednostkę, destabilizuje osobowość – jest wylęgarnią i katalizatorem patologicznych zachowań.

Wiem coś o tym, bowiem od kilku miesięcy przyglądam się temu zjawisku z większą uwagą i z innej perspektywy. Dziś wiem, że moje wcześniejsze rozmowy z bezrobotnymi – a przeprowadziłem ich kilkaset – były powierzchowne, jednostronne. Ja po prostu nie wiedziałem do końca co to naprawdę znaczy być pozbawionym pracy i nikt,  kto tego nie doświadczył, nie może ostatecznie powiedzieć jak to jest. Rzecz bowiem nie sprowadza się li tylko do braku pieniędzy, choć i one grają tu niebagatelną rolę: dominujący jest strach – strach przemożny, dogłębny, wszechobecny – taki co to spać nie daje, mąci spokój, peszy i tłamsi wszelką potrzebę działania. Poraża fizycznie. Towarzyszy mu wzrastająca bezradność, gasnąca nadzieja i spadek poczucia własnej wartości – niska samoocena. Teraz dopiero wiem, że moje wskazówki przekazywane bezrobotnym z pozycji zajmowanego przeze mnie stanowiska – choć życzliwe i konkretne – trafiały w pustkę. Ludzie ci nie byli w stanie mnie wysłuchać i zrozumieć. Szukali bowiem konkretnego wsparcia, działania z mej strony czy wręcz pewnych poleceń. Nie wiedziałem, że taka moja postawa będzie dla tych ludzi swoistą busolą wskazującą im konkretnie gdzie i jak iść. Dziś już to wiem. Wczorajsze dwie rozmowy w sprawie pracy i elektryzujące pytania o wiek zakończone sakramentalnym „oddzwonimy” oraz milczący dziś telefon robią swoje! Gaśnie nadzieja i wraca strach!

 „A jak dostanę tę robotę to za pierwsze pieniądze ...” Stop! Niczego nie kupuj przyjacielu – najpierw popłać zaległe rachunki, zwróć kumplom pożyczki, a resztę daj rodzinie, przywracając jej nadzieję na przyzwoite życie. A potem z całej siły, z wielkim szacunkiem, traktuj i szanuj tę pracę, bądź lojalny i uczciwy wobec tych, którzy ci ją dają, gdyż twoja rzetelność może pomóc innym, którzy również pracy poszukują.

A skąd o tym wszystkim wiem? Z autopsji – bo sam jestem bezrobotny!         

Henryk Niesporek - Wiceburmistrz Rydułtów w latach 1998 - 2006