Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 12 (374) Data wydania: 20.03.07

Tacy jesteśmy, czyli prosto w oczy

W ostatnim czasie Gazeta Wyborcza sprowokowała czytelników do burzliwej dyskusji o Śląsku. Na dzień dobry artykuł naczelnego redakcji katowickiej Dariusza Kortka „Śląsk mnie wkurza” doprowadził do białej gorączki niejednego mieszkańca naszego regionu. Echa tego artykułu można jeszcze teraz doświadczać, chociaż minęły ponad cztery tygodnie od jego publikacji.

Rozmów o Śląsku i o Ślązakach nigdy nie było i nie jest za dużo. I dobrze, że naczelny od razu pierwszym artykułem rozpalił głowy mieszkańców. Nastąpiła lawina pozytywnych jak też i negatywnych wypowiedzi. W debacie uczestniczył każdy, kto miał coś do powiedzenia. Starsi pisali listy do redakcji, młodsi wyżywali się na stronie internetowej. Do dyskusji dołączyli parlamentarzyści, prezydenci, burmistrzowie, wreszcie radni miast i gmin. Wyglądało na to, że obecnie Ślązacy niczym innym się nie zajmują jak tylko sobą. No i dobrze! Może ta „ogólnośląska” debata zamieni się w trzeźwe spojrzenie na nasze potrzeby. Zwróci uwagę na palące problemy przemilczane od lat i je rozwiąże. Padną konkretne pomysły na nowe miejsca pracy lub znajdzie się złoty środek na lokalne obwodnice, czy też ktoś uzmysłowi nam, że tak w ogóle to jesteśmy „super” i możemy wszystko. W najgorszym razie chociażby parkowanie w naszych miastach będzie łatwiejsze.

Ja się cieszę, że śląska debata nie odbyła się przed wyborami samorządowymi. To by dopiero były pomysły! Znając pesymizm jednych, a poczucie humoru drugich, to jestem przekonany, że mielibyśmy pełne „góry” obiecanek i zapewnień. I tyle by z tego było.

Bardzo mnie martwią artykuły w gazetach o niepewnych rodowodach, których zadaniem głównym jest notoryczne straszenie czytelnika. Strach to według nich świetna reklama. Nieważne jakie tego będą konsekwencje. Ważne, że gazeta dobrze się sprzedaje. A my, potencjalni odbiorcy tych wizji z nieukrywaną ciekawością wczytujemy się w nie i wypracowujemy sobie nieprawdziwe obrazy. Tak zwany syndrom ślepej wiary we wszystko co napisane. Pesymizm przecież jest naszą mocną stroną. Lubimy wszystkich i wszystko krytykować. Narzekać wszerz i wzdłuż. Taka postawa na życie jest wygodna, nie odbiega od ogółu, nic nie kosztuję, i daje satysfakcj.

Może dla odmiany spróbujmy wyhamować i rozsądnymi oczami popatrzmy na to co nas otacza. Zadajmy sobie pytania: Co dla mnie znaczy moja miejscowość, w której mieszkam? Na ile ją znam? Co dobrego w ostatnim czasie wykonałem, by była piękniejsza? W końcu, czy jestem z niej dumny?

Każdemu z nas przydałaby się tak pojmowana miłość do swojego miejsca zamieszkania, jaką wygłosił pewien uczeń szkoły średniej:
„... bardzo interesuja się Śląskiem i godołech już z trzyma pokoleniami o nim. Naprzód za kożdym razym godali mi co to je ojczyzna. Definicje były różne, ale jo to pojmuja tak: Ojczyzna to je teryn, plac, kaj żyli moi starzykowie i ojcowie. To te miejsce, kierymu pszajesz za to że je...”.

Bogusław Kołodziej prezes Towarzystwa Przyjaciół Pszowa