Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 12 (374) Data wydania: 20.03.07

Siedziała za Katowice

Natalia Piekarska-Poneta za protest przeciwko zmianie nazwy Katowic na Stalinogród trafiła do Zakładu Poprawczego w Wodzisławiu.

Dziś już pani Natalia potrafi o tamtym czasie opowiadać spokojnie, choć w nocy budzą ją jeszcze koszmary. O swoich przeżyciach opowiadała podczas spotkania autorskiego w rydułtowskiej bibliotece.

Kiedy trafiła do więzienia miała zaledwie 16 lat. Był rok 1953. Zmarł Stalin i ku jego chwale władze polskie postanowiły przemianować Katowice na Stalinogród.

– Uzgodniłyśmy razem z moimi przyjaciółkami, że musimy jakoś zareagować. Nie mogłyśmy pozwolić, żeby na naszych oczach zacierana była nazwa Katowice – wspomina pani Natalia.

Dziewczęta zaczęły powielać ulotki. Rozrzucały je po Chorzowie i okolicznych miastach.

– Trafiały pod wycieraczki znanych milicjantów i pracowników bezpieki.

Nastolatki rozklejały plakaty i malowały na murach hasła. Urząd Bezpieczeństwa nie miał większych trudności z ustaleniem autorek tych wywrotowych akcji. 18 marca szesnastoletnia Natalia została aresztowana.

Przesłuchania w chorzowskim UB ciągnęły się godzinami.

– Najdłuższe przesłuchanie bez jedzenia, picia, spania, ze zmieniającymi się śledczymi trwało tydzień. Tego się nie da zapomnieć – opowiada Natalia Piekarska – Poneta.

Rozprawa odbyła się w czerwcu. W zasadzie była  tylko formalnością. Pani Natalia wyrokiem sądu trafiła do Zakładu Poprawczego w Wodzisławiu. Buntownicze usposobienie nie pozwoliło jej długo przebywać w miejscu odosobnienia. Któregoś dnia razem z poznaną tam koleżanką uciekły. Przeżyła dzięki dobrym ludziom, którzy nie bali się pomóc.  Po roku bezpieka trafiła na jej ślad. Kobieta wrciła do zakładu. Tym razem w Zabrzu. Na wolność wyszła dwa lata później. Zdobyła wykształcenie pedagogiczne i została nauczycielką. Swoje wspomnienia z tamtego okresu, wzbogacone dokumentacją z archiwum IPN -u, spisała w książce „Siedziałam za Katowice”.

(j.sp)