Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 12 (374) Data wydania: 20.03.07

Nie wolno zapomnieć

Macewy żydowskie zostały prawdopodobnie wykorzystane do utwardzenia ulicy Wałowej albo wykorzystano je pod budowę pobliskich torów, o czym wie niewielu.

Ludność pochodzenia żydowskiego stanowiła do XIX wieku nieodłączną część Wodzisławia. Wykształceni i bogaci ludzie mieli ogromny wpływ na rozwój miasta. Niestety śladów ich pobytu dzisiaj prawie już nie ma. Żydowski kirkut, który był kiedyś w miejscu, gdzie znajduje się teraz cmentarz żołnierzy radzieckich nie istnieje. Na cmentarzu spoczywało nawet 1000 osób. Macewy zostały prawdopodobnie wykorzystane jeszcze w 1942 roku do utwardzenia ulicy Wałowej albo wykorzystano je pod budowę pobliskich torów. Niewielu mieszkańców pamięta także, że w miejscu, gdzie dzisiaj jest sklep Rossman była synagoga, a urocze kamieniczki w Rynku to także spadek po wodzisławskich Żydach.

Szczegóły za rok?

Pamięć o tych miejscach chce przywrócić Grzegorz Meisel, mieszkaniec miasta, który od lat fascynuje się kulturą żydowską.

– Jako wodzisławianin czuję się zażenowany faktem, że w naszym mieście nie znajdziemy ani jednej informacji o byłej synagodze czy miejscowym kirkucie. Uważam, że te miejsca są częścią naszej historii, której trzeba dać świadectwo. Rozmawiałem o tym z proboszczem parafii Wniebowzięcia NMP – tłumaczy Grzegorz Meisel.

Sprawą zainteresowały się także władze Wodzisławia. Prezydent nie wyklucza, że na realizację celu uda się pozyskać środki zewnętrzne. Jednak wszystkie działania z tym związane rozpoczną się dopiero w przyszłym roku, ponieważ miasto, podobnie jak parafia WNMP, jest zaangażowane w obchody 750 – lecia powstania grodu nad Leśnicą.

– Wystarczyłaby nawet pamiątkowa płyta lub ozdobne kamienie z wyrytymi nazwiskami. Na to nie trzeba wcale wielkich pieniędzy – mówi Grzegorz Meisel.

Proszę pokazać pamiątki

Wodzisławianin liczy, że do poszukiwań zaginionych macew uda się zaangażować młodzież i mieszkańców, którym przeszłość rodzinnego miasta nie jest obojętna. Ma nadzieję, że znajdą się osoby, które mają w swoich rodzinnych archiwach jakieś pamiątki, zdjęcia, na których uwieczniono synagogę lub kirkut.

Zainteresowani mogą kontaktować się z naszą redakcją pod numerem tel. 032 455 68 66 lub 0 600 082 301.

(j.sp)