Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 14 (376) Data wydania: 03.04.07

Zielone, śląskie, niesamowite

Po raz kolejny odbył się Gminny Przegląd Palm Wielkanocnych.

Kilkanaście ponaddwumetrowych palm zaprezentowano podczas Gminnego Przeglądu Palm Wielkanocnych, który odbył się w tym roku w Olzie. Palmy przygotowały wszystkie Koła Gospodyń Wiejskich działające na terenie gminy Gorzyce oraz podopieczni Domu Pomocy Społecznej. Panie w ludowych strojach wzięły udział w uroczystościach Niedzieli Palmowej w kościele Matki Boskiej Królowej Pokoju w Olzie.

Proboszcz ks. Kazimierz Nowicki zachęcał do podtrzymywania tradycji i przekazywania ich następnym pokoleniom. Po mszy świętej odbyło się tradycyjne spotkanie w Wiejskim Domu Kultury w Olzie. Tam zaprezentowane zostały palmy, z których najwyższa miała ponad cztery metry. Wykonało ją KGW Osiny, konstrukcję przygotował sołtys Henryk Tomala.

Przedstawicielki poszczególnych kół opowiadały o swojej pracy przy wykonywaniu palm. Jak mówiły panie z Kolonii Fryderyk, do zrobienia palmy wykorzystały gałązki bzu, porzeczki, czerwonej wierzby i innych roślin, które zgodnie z tradycją muszą znaleźć się w wielkanocnej palmie. Przedstawicielka KGW Rogów powiedziała, że na czubku umieściły gałązki agrestu jako symbol korony cierniowej, natomiast trzcina przypomina, że pan Jezus był bity. Wykonanie palm trwało zazwyczaj kilka godzin.

W Czyżowicach na posesji przewodniczącej KGW zebrało się aż trzynaście pań, przy pracy było bardzo wesoło a na zakończenie wysprzątano „zegródkę”. Panie z Olzy przy wykonywaniu palmy pracowały na podwórku i gdy zmarzły poszły „na jednego” – na rozgrzewkę. Palma podopiecznych DPS została wykonana w ramach terapii zajęciowej również przez osoby niepełnosprawne.

– Przegląd palm został zorganizowany po raz czwarty – mówi Elżbieta Kołek, gminna przewodnicząca KGW. – Był to pomysł Ireny Stefek, ówczesnej dyrektorki WDK Czyżowice. Palmy śląskie różnią się od kurpiowskich. Nie są tak kolorowe, nacisk jest położony na żywą zieleń. Te zwyczaje staramy się przekazać młodym pokoleniom.

(jak)