Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 20 (382) Data wydania: 15.05.07

Karty z przeszłości

Unikatowe czternastowieczne figurki koników glinianych, liczącą kilkaset lat piłkę z rzemieni i wiele innych cennych zabytków można oglądać w wodzisławskim muzeum.

Wystawa z okazji 750-lecia Wodzisławia to efekt prac historycznych, archeologicznych i archiwalnych pracowników muzeum prowadzonych w ciągu ostatnich 10 lat. Zwłaszcza te ostatnie okazały się najbardziej żmudne, bo w wyniku wielkiego pożaru w 1822 roku, a potem na początku XX wieku wywiezienia na makulaturę dokumentacji z tutejszego magistratu, nie zachowało się zbyt wiele dokumentów dotyczących historii Wodzisławia.

– Miasto miało niemal kompletnie zniszczone archiwalia. Dlatego, żeby cokolwiek znaleźć musieliśmy nawet jeździć za granicę do Czech czy Niemiec – tłumaczy Sławomir Kulpa, archeolog i kurator wystawy.

Początkom Wodzisławia poświęcono trzy wielkie gabloty. Znalazły się w nich zabytki dotąd nigdzie nie prezentowane. Eksponaty zaledwie miesiąc temu wróciły z pracowni konserwatorskich z Wrocławia i Bytomia. Nie mogło na wystawie zabraknąć przedmiotów kultu religijnego. Ks. Bogusław Płonka, proboszcz parafii pw. Wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny udostępnił m.in. kielich z XVII w., pozłacaną monstrancję klasycystyczną z 1829 roku, księgę Bractwa Szkaplerznego z 1764 r. i rękopis dziekana wodzisławskiego Mizi z 1727 roku. Pastor Daniel Ferek wypożyczył księgę chrztów i zgonów z przełomu XIX i XX wieku. W ponad 40 fotoramach przedstawiono początki i rozwój Wodzisławia od średniowiecza do 1945 roku.

– Wystawa ma bez wątpienia walory edukacyjne. Skierowana jest nie tylko do uczniów tutejszych szkół, ale także do samych mieszkańców miasta, którym przeszłość nie jest obojętna – mówi Sławomir Kulpa.

(j.sp)