Dom pełen kultury
Odśpiewaniem „Gaude Mater Polonia" przez chór „Słowik nad Olzą" rozpoczęte zostały obchody 20-lecia Wiejskiego Domu Kultury w Olzie. W ten sposób nawiązano w bezpośredni sposób do uroczystości otwarcia WDK-u, która odbyła się 29 kwietnia 1987 r. Została ona zainaugurowana właśnie koncertem olzańskiego chóru.
- Powinniśmy szczególnie mocno docenić rolę domów kultury - mówił wójt Piotr Oślizło. - Są to instytucje z duszą i sercem, rozbudzają pasje, kształtują świadomość i szacunek dla dorobku minionych pokoleń, uczą szanować dawne tradycje. Ich działalność pozwala pamiętać, skąd jesteśmy, o naszej małej ojczyźnie.
Rocznicowe uroczystości stały się okazją do przypomnienia wielu imprez kulturalnych i inicjatyw podejmowanych przez WDK Olza. Organizowane były audycje umuzykalniające dla młodzieży, wieczory kolęd, bale przebierańców i zabawy. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa fotografii Antoniego Klona z Rogowa - jego zdjęcia mają ogromną wartość dokumentującą życie gminy i jej mieszkańców. W 1994 r. gościem Domu Kultury był ks. arcybiskup Damian Zimoń. Jego wpis do kroniki „Niech się rozwija chrześcijańska kultura w Olzie" stał się mottem dla pracowników tej instytucji. W 2000 r. zorganizowane zostały obchody 80-lecia ruchu śpiewaczego w Olzie a podczas obchodów 25-lecia chóru „Słowik nad Olzą" została wmurowana z inicjatywy Aleksandra Mrozka pamiątkowa tablica. Jak przypomniała dyrektor Jadwiga Sitek, przez pewien czas przy WDK Olza działał zespół „Łzy", który potem stał się znany w całym kraju. Dom Kultury współpracuje z Jastrzębskim Klubem Fotograficznym „Niezależni" oraz Krzysztofem Łapką - dzięki temu organizowane są wystawy w galerii „Na sali".
Z okazji 20-lecia życzenia składali przedstawiciele wielu instytucji i organizacji działających na terenie Olzy i gminy Gorzyce. A prezentem od państwa Krótkich był okolicznościowy tort, którym poczęstowano gości.
(jak)