Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 25 (387) Data wydania: 19.06.07

Azbest musi zniknąć

Od 2003 roku wywieziono z miasta ponad 200 ton materiałów zawierających trujący azbest. Ile jeszcze na terenie miasta zostało obiektów, przy budowie których użyto azbestu, pokaże inwentaryzacja, którą prowadzi Urząd Miasta.

Od 2003 roku wywieziono z miasta ponad 200 ton materiałów zawierających trujący azbest. Ile jeszcze na terenie miasta zostało obiektów, przy budowie których użyto azbestu, pokaże inwentaryzacja, którą prowadzi Urząd Miasta.

Niebezpieczne włókna

Azbest jest najbardziej niebezpiecznym czynnikiem rakotwórczym. Mikroskopijne włókna, które dostaną się do płuc pozostają w nich do końca. Choroby rozwijają się nawet po kilkudziesięciu latach od czasu kontaktu z azbestem. Każdy właściciel budynku, w którym został wykorzystany azbest  ma obowiązek zgłosić ten fakt do miejscowego magistratu.

Samowolka niebezpieczna 

Przy usuwaniu materiałów azbestowych z nieruchomości mieszkańcy mogą liczyć na pomoc finansową ze strony magistratu, który na ten cel pozyskał fundusze m.in. z powiatowego i gminnego funduszu ochrony środowiska. Dzięki temu usługa ta kosztuje właściciela budynku około 140 złotych. Usuwaniem azbestu zajmuje się wyspecjalizowana firma. Jej pracownicy używają jednorazowej odzieży ochronnej, specjalnych masek na twarz. Potem azbest pakowany jest w folię o grubości minimum 2 mm i wywożony w przypadku Rydułtów na składowisko odpadów niebezpiecznych do Knurowa.

– Przestrzegam wszystkich, którzy chcieliby to robić na własną rękę. Włókna azbestowe są bardzo szkodliwe.  Na szczęście coraz więcej osób ma świadomość niebezpieczeństwa i informuje nas o przypadkach samodzielnych prób zdejmowania pokryć zawierających azbest – mówi Tadeusz Dragon  z UM w Rydułtowach.

Nie warto czekać

O ile usunięcie dachu zwierającego azbest nie obciąża budżetu właścicieli budynku, to już sporym wydatkiem jest położenie nowego dachu. Dlatego być może jeszcze wiele osób nie zgłosiło swoich budynków w urzędzie.

– Nie warto czekać. Krajowy Program Usuwania Azbestu zakłada, iż do 2032 roku nie może być już nigdzie obiektów, przy budowie których użyto tego niebezpiecznego materiału – dodaje Tadeusz Dragon.

Więcej informacji na ten temat udziela Referat Ochrony Środowiska UM w Rydułtowach. Wnioski na dofinansowanie składa się do 15 września roku poprzedzającego planowane usunięcie odpadu.

Justyna Pasierb