Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 26 (388) Data wydania: 26.06.07

Staruszka ciągle energiczna

W tym roku orkiestra dęta KWK Rydułtowy Anna obchodzi 90 urodziny.

Wszystko zaczęło się w 1917 roku. Przy kopalni Charlotte w Rydułtowach powstała nieduża orkiestra, która grała podczas imprez górniczych. W niedzielne popołudnia umilała czas mieszkańcom. Założył ją Gustaw Seemann. W miarę upływu czasu rozrastała się liczebnie i stanowiła wizytówkę miasta. Jej działalność została zawieszona po wybuchu II wojny światowej. Orkiestrę reaktywował po zakończeniu okupacji Jan Halszka, były elew orkiestry wojskowej.

– Orkiestra miała wtedy naprawdę wysoki poziom. Wszyscy muzycy byli werbowani z orkiestr wojskowych. Kopalnia dawała ogromne sumy na jej utrzymanie. Dbała o mundury, kupowała instrumenty. Muzycy otrzymywali pieniądze za próby i występy podczas uroczystości – wspomina Jerzy Wojaczek, obecny szef orkiestry.

Do muzyków dołączyły dziewczęta

Niestety po śmierci Jana Halszki w 1974 roku orkiestra zaczęła tracić swój blask. Nie przyjmowano żadnych młodych muzyków. Skład się wykruszał, a członkowie dbali raczej o „pełne szkło” niż nowy repertuar.

Sytuacja zmieniła się dopiero w 1982 roku, kiedy dyrygentem został Jerzy Wojaczek. Głównym celem było odmłodzenie składu. Przy szkole górniczej z inicjatywy nowego szefa powstała miniszkoła muzyczna. Uczyli w niej muzycy z Orkiestry Polskiego Radia. – Zaczynało kilkudziesięciu uczniów. Kończyło kilku – opowiada Wojaczek. Zmieniono także repertuar. Orkiestra wprowadziła muzykę rozrywkową, a potem dołączył do niej dziewczęcy zespół wokalny, który śpiewał pieśni śląskie.

Znani i lubiani

Orkiestra pod batutą Wojaczka zaczęła koncertować w całej Europie.  Podczas wizyty w Kopenhadze w 1991 roku uwagę dyrygenta przykuły zespoły taneczne, które występowały razem z orkiestrami. I tak w 1992 roku powstał zespół mażoretek, który występuje razem z orkiestrą KWK Rydułtowy do dziś. Panie mają w swoim repertuarze tańce narodowe z różnych stron świata. Starają się, aby do każdego mieć odpowiedni strój. Projektuje je Aurelia Wojaczek, żona pana Jerzego. Z kolei jego córka, Ola Wolner ćwiczy dziewczyny.

Kopalnia tylko w nazwie

Obecnie orkiestra składa się z 25 muzyków. Każdy z nich to profesjonalista. Niestety występy orkiestry dętej to już przeszłość.

– Spotkało to nie tylko nas. Orkiestry dęte zaczynają wymierać, bo nie ma ich kto utrzymywać. Skład takiego zespołu to 40 do 50 osób – mówi ze smutkiem Jerzy Wojaczek.

Rydułtowska orkiestra utrzymuje się sama z koncertów, choć w nazwie ciągle jest orkiestrą kopalni Rydułtowy. Wyjazdy zagraniczne załatwia włoski impresario.

– Europę mamy już zjeżdżoną prawie całą. Występowaliśmy także za oceanem. W 2002 roku gościła nas Dolly Parton. Na szczęście wciąż udaje nam się jakoś zarobić – dodaje Jerzy Wojaczek.

Jerzy Wojaczek - szef orkiestry KWK Rydułtowy Anna
W kronikach mamy zdjęcia ze wszystkich naszych wojaży.

(j.sp)