Ostatnie urodziny
Poszukiwania przerwane
Z relacji policji wynika, że nagle jeden z mężczyzn zaczął tonąć. Drugi próbował go ratować. Bez skutku. Nie utrzymał ręki kolegi znajdującego się już pod wodą. Uczestnicy imprezy przerażeni wezwali policję. Sami byli bezradni. Zbiornik jest bardzo zamulony. Na udzielenie pomocy nie było szans.
– Zgłoszenie otrzymaliśmy o godzinie 18.20. Na miejscu oprócz naszego patrolu zjawili się strażacy i lekarz. Poszukiwania zostały przerwane około godziny 23.00. Akcja ruszyła następnego dnia rano. Około godziny 10.50 płetwonurkowie wyciągnęli ciało – mówi podinspektor Wiesław Jóźwik z rydułtowskiej komendy policji.
W akcji ratunkowej wzięły udział jednostki ratowniczo – gaśnicze z Wodzisławia, Raciborza i grupa ratownictwa wodno – nurkowego z Rybnika.
– Nurkowie musieli sprawdzać każdy kawałek niemal na dotyk. Dno jest bardzo zamulone. Widoczność była bardzo ograniczona, a rydułtowska glinianka to spory zbiornik – relacjonuje kapitan Jan Krolik, dowódca jednostki ratowniczo – górniczej z Rydułtów.
Kąpią się mimo tragedii
Teren po byłej cegielni rekultywuje obecnie firma Zielony Śląsk. Jej zarządca Marek Szadurski przyznaje, że amatorzy kąpieli w gliniance to prawdziwy problem.
– Po prostu nie umiemy sobie z nimi poradzić. Znajduje się tutaj tablica, na której widnieje napis „zakaz kąpieli”. Pracownicy codziennie przeganiają stąd grupki dzieci i młodzieży. Mamy wynajętą firmę ochroniarską, ale popołudniami jest tutaj tylko jeden strażnik, a cały teren liczy 15 ha. Najstraszniejsze jest to, że już następnego dnia po wydobyciu ciała znowu się tutaj kąpały jakieś maluchy. Gdzie są ich rodzice? Przecież znowu może dojść do tragedii – tłumaczy Marek Szadurski.
Czy zawinił alkohol?
Sekcja zwłok potwierdziła, że przyczyną zgonu młodego człowieka było utonięcie. Zarówno policja jak i prokuratura wykluczają udział w zdarzeniu osób trzecich. Prawdopodobnie mężczyzna był pod wpływem alkoholu, ale te przypuszczenia potwierdzą wyniki badań, które będą znane dopiero za tydzień. To już drugi przypadek utonięcia w naszym regionie. W czerwcu w Nieboczowach zginął 62-letni wędkarz.
Andrzej Wieczorek - lekarz psychiatra z Wojewódzkiego Ośrodka Lecznictwa Odwykowego w Gorzycach
U człowieka pijanego rozszerzają się naczynia krwionośne, co w przypadku kontaktu z wodą o niższej temperaturze powoduje szok termiczny, w wyniku czego może nastąpić np. zawał serca lub udar mózgu. Alkohol jest bardzo łatwo przyswajalny. Wchłanianie rozpoczyna się już w jamie ustnej. To także tzw. puste kalorie, z których powstają ogromne ilości ciepła, stąd np. przypadki zamarznięcia ludzi nietrzeźwych zimą.
Justyna Pasierb