Wychowali cenionych ludzi
Uroczystości rozpoczęły się w sobotę 14 lipca na miejscowym boisku. Tutaj towarzyski mecz rozegrali trampkarze Naprzodu 32 Syrynia z Silesią Lubomia. Gospodarze zawodów okazali się zdecydowanie lepsi od gości i wygrali aż 5:0. Młodzież otrzymała pamiątkowe puchary i nagrody. Odbył się także mecz oldbojów pomiędzy gospodarzami a Odrą Wodzisław. Znakomicie w tej rywalizacji spisał się Antoni Jeleń, który strzelił aż 3 bramki dla drużyny gospodarzy, ale to nie wystarczyło, bowiem o jedną bramkę więcej strzelili oldboje z Wodzisławia. Kiedy nadszedł czas na występy i przedstawienia, na scenę wyszedł Kabaret Józefa Poloka a sobotnia część jubileuszu zakończyła się huczną zabawą taneczną do późnych godzin wieczornych.
Ciągle związani z klubem
Oficjalna część jubileuszu rozpoczęła się niedzielną mszą świętą. Uroczystą akademię zorganizowano natomiast w Wiejskim Domu Kultury. Obecni na niej byli m.in. prawnik i polityk Leszek Piotrowski, marszałek województwa śląskiego Janusz Moszyński wraz ze swoim zastępcą Marianem Ormańcem. Obecny był także przewodniczący radnych PSL w sejmiku wojewódzkim Zygmunt Wilk, a także senator Antoni Motyczka. Środowisko sportowe reprezentowali: były selekcjoner Reprezentacji Polski w piłce nożnej Antoni Piechniczek, trener Górnika Zabrze, pochodzący z Syryni Ryszard Wieczorek, a także prezes Podokręgu Racibórz Stefan Ekiert i przewodniczący wojewódzkiego zrzeszenia Ludowych Klubów Sportowych Janusz Gałązka. Klub z Syryni został oznaczony złotą odznaką za zasługi dla sportu śląskiego, a honorową odznaką Ludowych Klubów Sportowych wyróżniono 5 członków klubu: Alojzego Kustosza, Bogdana Motyczkę, Damiana Motyczkę, Janusza Wieczorka i Mirosława Szczepka. Po uroczystym przemarszu na pobliskie boisko odbyły się dwa mecze towarzyskie. W pierwszym z nich juniorzy Naprzodu 32 Syrynia wygrali z rówieśnikami z Gosława Jedłownik 5:4, a seniorzy Naprzodu 32 Syrynia przegrali z IV-ligową Polonią Marklowice 1:2. Niedzielne uroczystości zakończyły się zabawą taneczną, a bawiącym się mieszkańcom Syryni przygrywał zespół Fire.
A było to tak...
Ojcami klubu sportowego w Syryni byli Roman Dworczak, Augustyn Kasza oraz Józef i Alojzy Kuźnikowie. W okresie międzywojennym drużyna występowała najczęściej w B-klasie. Pierwszym prezesem został Roman Dworczak, obecny patron Szkoły Podstawowej w Syryni. Zasadniczy zwrot w dziejach klubu z Syryni nastąpił w czasie prezesury Leona Szymiczka, za sprawą którego zmodernizowano boisko i wybudowano budynek klubowy. W 1978 roku bardzo znaczący wynik osiągnęli młodzi zawodnicy LKS Naprzód 32 Syrynia w kategorii trampkarzy, którzy w finale rozgrywek o Mistrzostwo Śląska wywalczyli bardzo wysokie 3 miejsce. W 1992 roku drużyna seniorów awansowała do ligi okręgowej, w której znajduje się do chwili obecnej. Z syryńskiego klubu wywodzą się m.in. Maksymilian Bugla (kilkukrotny Mistrz Śląska i Polski w zapasach i podnoszeniu ciężarów), Henryk Targacz (czołowy bokser Unii Racibórz), Bernard Szymiczek (czołowy ciężarowiec Górnika Pszów), Maksymilian Lucyga (piłkarz Gwardii Opole), Alojzy Bugla (piłkarz Górnika Pszów), Bernard Nowak (piłkarz Górnika Pszów), Krystian Sobol (piłkarz Górnika Pszów), a także znany w całym polskim świecie piłkarskim Ryszard Wieczorek (obecnie trener Górnika Zabrze, były piłkarz i trener Odry Wodzisław, a także szkoleniowiec Korony Kielce). Obecnym prezesem klubu jest Damian Motyka.
Marcin Macha