Wiedzą jak oswoić chorobę
Pieniądze pochodzą z Ministerstwa Polityki Społecznej. Projekt ma charakter edukacyjny. Jego głównym celem jest przełamanie barier i stereotypów dotyczących ludzi dotkniętych chorobą psychiczną. Projekt podzielono na dwie części. Pierwsza skierowana jest do młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych m.in. z Wodzisławia i Pszowa.
– Z tymi placówkami współpracujemy już od jakiegoś czasu. Na początku tego roku przeprowadziliśmy ankietę na temat postrzegania przez osoby młode ludzi chorych psychicznie. Wynik był przerażający. Osoba z takimi zaburzeniami wzbudza lęk i przerażenie. Pokutuje jedynie negatywny obraz chorego – mówi Renata Hernik, szefowa ośrodka.
Przez kolejne kilka miesięcy ośrodek organizował spotkania, aby przekonać młodzież, że z ludźmi chorymi psychicznie można pracować, spotykać się, bawić. Kolejna ankieta przeprowadzona tuż przed zakończeniem roku szkolnego dała już zupełnie inny wynik.
– Myślenie o chorobie psychicznej zmieniło się całkowicie. Stąd pomysł, żeby od nowego roku znowu poprowadzić cykl spotkań edukacyjnych – dodaje Renata Hernik.
Szefowa ośrodka wierzy, że spośród uczniów uda się w ten sposób wyłuskać jednostki, które będą zainteresowane także bezpośrednią współpracą z ośrodkiem. Dla nich dodatkowo zorganizowano by cykl zajęć warsztatowych. – Może uda nam się w ten sposób wychować kolejnych terapeutów, psychologów – ma nadzieję Renata Hernik.
Projekt zakłada także współpracę z rodzinami chorych. Choroba psychiczna jest wciąż wstydliwym tematem. Nawet jeśli uda się przełamać barierę i zachęcić najbliższych do spotkań razem z osobami, które mają podobny problem, to i tak poza ten krąg starają się nie wychodzić.
– Mamy takie spotkania dla rodzin, co piątek. To doskonała grupa wsparcia. Mają podobne kłopoty. Ale te osoby muszą wyjść także poza ten krąg. Zajęcia dla osób najbliższych naszych klientów będą polegały głównie na edukacji o chorobie. Liczymy, że z czasem otworzą się także na kontakty z młodymi ludźmi. Doświadczenie ludzi bezpośrednio dotkniętych problemem pozwoli im przecież lepiej zrozumieć chorobę – tłumaczy Renata Hernik.
Pierwsze zajęcia w ramach projektu „ Nasz portret” rozpoczną się we wrześniu.
(j.sp)