Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 35 (397) Data wydania: 28.08.07

Burmistrz się nie zgadza

Chętnych do wywozu kamienia z miejscowej hałdy nie brakuje. Tym razem wykorzystywaniem tego materiału zainteresowana jest polsko- węgierska spółka. Sęk w tym, że o transporcie kamienia przez miasto nie chcą słyszeć mieszkańcy i burmistrz. Sprawa nie jest jeszcze załatwiona, ponieważ firma się odwołała. Teraz wiele zależy od starosty.

Hałda Wrzosy już teraz zwłaszcza dla mieszkańców osiedla Tytki w Pszowie to dość uciążliwe sąsiedztwo. Zamiast dojeżdżać do zwałowiska drogą za miejskim stadionem, skracają sobie trasę przejeżdżając ulicą Kraszewskiego. Samochody, które przywożą tutaj tzw. czerwony kamień często nie są zabezpieczone. Pył, który unosi się z aut osiada na wszystkim, co znajduje się w pobliżu. Do tego dochodzi ogromny hałas i drgania odczuwalne w blokach położonych najbliżej ulicy.

– To jest nie do zniesienia. Samochody są całe czerwone. Osiada to wszystko na parapetach. Okna nie można otworzyć, bo w domu jest straszny hałas – mówi Aniela Lach.

Ciężarówka co kwadrans

Wygląda na to, że może być jeszcze gorzej. Chętnych na odzysk odpadów z hałdy Wrzosy nie brakuje. Do Urzędu Miasta zgłosiła się polsko–węgierska spółka, która chce prowadzić w tym miejscu odzysk czarnego kamienia. Jego kruszenie miałoby się odbywać na miejscu. Według przedstawionych przez firmę planów tylko w ciągu doby odzyskiwano by 3 tys. ton kruszywa. Oznacza to, że przez 20 godzin, co 15 minut z hałdy wyjeżdżałby jeden tir. Na to nie chcą zgodzić się władze Pszowa. Już raz negatywnie zaopiniowały wniosek.

– Cały transport poszedłby ulicą Traugutta, przez Pszowską na Kokoszyce. Drgania przy takim natężeniu byłyby porównywalne do wstrząsów przy szkodach górniczych. Tylko, że w tym przypadku nikt nie będzie płacił za zniszczone domy czy ulice – tłumaczy Wojciech Burda, kierownik referatu gospodarki komunalnej i ekologii w Urzędzie Miasta.

Nadzieja w staroście

Mieszkańcy osiedla przy ul. Kraszewskiego także ostro sprzeciwiają się eksploatacji hałdy. – Jak trzeba będzie, to zablokujemy ulicę – denerwuje się Joachim Basista.

Problem w tym, że negatywna opinia wydana przez Urząd Miasta w Pszowie została uchylona przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze z Katowic. Burmistrz Pszowa Marek Hawel zapewnia, że zdania nie zmieni i liczy, że z jego opinią zgodzi się także starosta powiatu wodzisławskiego, który wydaje pozwolenia na odzysk lub unieszkodliwienie niebezpiecznych odpadów.

(j.sp)