Profesja z przyszłością
W powiecie wodzisławskim możliwość kształcenia się w zawodzie górnika dają dwie szkoły. Jedna to Technikum nr 1, działające przy ul. Gałczyńskiego, które działa od czterech lat. 3 września rozpoczęło tutaj naukę 100. uczniów, którzy mogą kształcić się w zawodzie technika górnictwa podziemnego, elektryka i mechanika. Wszyscy mają już zapewnioną pracę w kopalniach Kompani Węglowej. To o wiele więcej niż cztery lata temu, kiedy szkoła zaczynała funkcjonować. Młodzi ludzie nie kryją, że zdecydowali się na wybór tego zawodu, ponieważ po ukończeniu nauki nie zostaną bezrobotni.
– Mój wybór to kontynuacja rodzinnej tradycji. Na kopalni pracował mój dziadek i tato – mówi Adam Bura, uczeń pierwszej klasy.
Od września w zawodzie technika górnictwa podziemnego kształci szkoła policealna w wodzisławskim Powiatowym Centrum Kształcenia Ustawicznego. Oferta skierowana jest do osób dorosłych, którzy ukończyli szkołę podstawową, zasadniczą szkołę zawodową i od tego roku także absolwentów szkoły średniej. Mimo, że nabór rozpoczęto dopiero w lipcu, nie było kłopotu ze znalezieniem chętnych. W ciągu miesiąca zgłosiło się 70 osób.
– Techników górnictwa podziemnego kształcimy od kilkudziesięciu lat, dysponujemy wykwalifikowaną kadrą i najlepszą bazą w regionie do kształcenia w tym zawodzie. Potwierdzeniem tego jest ścisła współpraca z Okręgową Komisją Egzaminacyjną i akredytacja do przeprowadzania egzaminów, potwierdzających kwalifikacje zawodowe, bez których do kopalni nikt się nie dostanie – mówi Jan Kopczyński, dyrektor PCKU w Wodzisławiu.
Nauka zawodu trwa zaledwie 2 lata i daje pełne kwalifikacje zawodowe.
Górnicy są poszukiwani do pracy w polskich i czeskich kopalniach. Po restrukturyzacji górnictwa zaprzestano kształcenia kadr górniczych. Dopiero trzy lata temu wróciły technika czteroletnie, kształcące w zawodzie technik górnictwa podziemnego, a obecnie szkoły policealne. Ich ukończenie daje gwarancję pracy na kopalni lub możliwość awansu do dozoru górniczego osobom już zatrudnionym.
(j.sp)